Potem ko je italijanski parlament v soboto zbral potrebno dvotretjinsko večino za sprejetje zakona o splošni pomilostitvi, ki naj bi razbremenil prenapolnjene italijanske zapore, se v naslednjih dveh letih svoboda obeta kar 20.000 zapornikom.
V skladu z novim zakonom se je vsem zapornikom, obsojenim pred majem 2006, kazen zmanjšala za tri leta. Izjema so zaporniki, zaprti zaradi zločinov, povezanih s terorizmom, mafijo in spolnimi zločini. Že v torek, prvi dan vstopa zakona v veljavo, je bilo izpuščenih več sto zapornikov.
Pobudnik zakona, ki ga je udejanjila vlada Romana Prodija, je bil pokojni papež Janez Pavel II., ki je leta 2002 po obisku italijanskih zaporov zaprosil parlament, naj nekatere zapornike pomilosti. Vendar je sporni zakon povzročil razprtije v Prodijevi Uniji, saj dve manjši koalicijski stranki zakona nista hoteli podpreti. Njegovemu sprejetju se je ostro zoperstavil tudi minister za infrastrukturo in nekdanji sodnik Antonio di Pietro, ki meni, da je zakon v nasprotju z načelom vladavine prava.
V 200 italijanskih zaporih je trenutno zaprtih kakih 62.000 ljudi, precej nad skupno kapaciteto zaporov, ki so bili zgrajeni za prestajanje kazni kakih 43.000 ljudi.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.