45-letni Darko Bukovac je invalid od rojstva. 5 mesecev zaporne kazni v zagrebškem zaporu Remetinec je njegovo zdravstveno stanje popolnoma uničilo. Od kar je na prostosti, večino svojega časa preživi v zdraviliščih.
Čeprav je nepokreten, so ga namestili v tretje nadstropje. Obrnil se je na vse pristojne inštitucije, pisal je celo hrvaški pravosodni ministrici, a je povsod naletel na zaprta vrata. Zato od Hrvaške zdaj zahteva kar milijon evrov odškodnine. "Hrvaško tožim zaradi povzročenih bolečin. Zaradi psihičnih bolečin in zaradi fizičnega maltretiranja,“ je dejal.
V hrvaških zaporih je stanje katastrofalno, pripoveduje. Na borih 16 kvadratnih metrih je zaprtih kar pet obsojencev. Množična stavka je bila po njegovem mnenju le vprašanje časa.
Zapornikom je prekipelo

Ker so vsa opozorila o slabih razmerah naletela na gluha ušesa, je kaznjencem prekipelo. V zaporu v Lepoglavi so začeli pred tremi dnevi zato odklanjati hrano, danes pa se jim je v znak solidarnosti pridružilo še 150 od 800 zapornikov v zagrebškem zaporu Remetinec.
Pristojne inšpekcije so prejšnji teden potrdile, da so zaporniki v največjem in najstrožjem hrvaškem zaporu Lepoglavi upravičeno nezadovoljni tako zaradi kakovosti in količine hrane za zapornike kot z zdravstvenim varstvom. Inšpektorji pa naj bi po napovedih direktorja uprave za zaporni sistem Ivana Damjanovića obiskali tudi Remetinec. Povedal je tudi, da se stanje v Lepoglavi umirja, ker "vse več zapornikov spet je ponujeno hrano in odhaja na delo".
Ocenil je, da v primeru zapornikov v Remetincu ne gre za solidarnost, temveč za prakso, ki je znana v evropskih zaporih. "Upor v nekem zaporu zelo pogosto spodbudi zapornike k uporu v drugih zaporih, čeprav nimajo upravičenega razloga za takšne poteze," je dejal Damjanović. Tisti zaporniki v Remetincu, ki so danes zavrnili kosilo, niso v gladovni stavki, ker so hrano naročali iz okoliških restavracijah ali iz zaporniške kantine, je poročal Jutarnji list na svoji spletni strani. Sicer je v Remetincu tudi pripor, številni zaporniki pa zgolj čakajo na pravnomočne odločitve sodišč.
"Hrana je zgolj obrobni problem. Zavračamo jo predvsem zaradi slabe zdravniške nege, prevelikega števila obsojencev in neizvajanja pogojnih dopustov zapornikov," je povedal eden izmed stavkajočih v Lepoglavi. Hrvaški mediji še pišejo, da je stanje še slabše v okrožnih zaporih, kot so Bilice v Splitu, kjer v prostorih za 90 zapornikov živi približno 200 ljudi.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.