Evropsko računsko sodišče je v danes objavljenem poročilu za leto 2015 ugotovilo, da je neracionalna poraba znašala 5,5 milijarde evrov. Denar naj bi EU med drugim 'zapravila' s preplačevanjem osebja, ki je razvijalo računalniške storitve v oblaku, še nekaj primerov pa obsega pomoč za mala in srednje velika podjetja na Češkem, Poljskem in v Italiji, kjer je denar šel v roke ljudem, ki do njega niso bili upravičeni, navaja evropski finančni kontrolor.
Klaus-Heiner Lehne, novi predsednik Evropskega računskega sodišča, je ob predstavitvi poročila odboru evropskega parlamenta za proračunski nadzor dejal, da so Evropejci izgubili zaupanje v evropske institucije zaradi gospodarske in begunske krize ter Brexita: "Največji izziv za EU v prihodnjih mesecih in letih bo, kako si povrniti zaupanje," je poudaril Lehne in dodal, da bi za začetek lahko EU bolj smotrno upravljala s svojimi sredstvi. "Ljudje nam ne morejo zaupati, če ne verjamejo, da pazimo, kaj počnemo z njihovim denarjem," je izpostavil.
V letu 2015 boljše kot leto prej, a še vedno preveč napak
Razultati poročila kažejo, da se je t. i. "error rate" (stopnja napake za porabo) v letu 2015 z letom prej znižal za 3,8 odstotka glede na celotni proračun, ki znaša 145,2 milijarde evrov, a je še vedno presegal sprejemljivih 2,2 odstotka. V letu 2015 so tako napačno porabljena sredstva obsegala 5,5 milijarde evrov, leta 2014 pa 6,3 milijarde.
V poročilu sicer piše, da številke napak v porabi ne pomenijo, da je šlo za goljufije, potrato ali neučinkovitost, temveč, da ocena prikazuje, koliko sredstev ne bi smelo biti izplačanih, ker niso bila v celoti porabljena v skladu s pravili EU.
Leta 2015 je proračunska poraba EU znašala skupaj 142,5 milijarde evrov ali približno 285 evrov na državljana. To je približno en odstotek bruto nacionalnega dohodka EU ali približno dva odstotka celotne javne porabe v državah članicah EU.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.