Jeza Kitajcev je šla celo tako daleč, da napadajo vse, kar ima japonski pridih. Od lokalov, restavracij, japonskih avtomobilov in drugih izdelkov do tovarn. Proizvodnjo sta tako morala na Kitajskem ustaviti celo giganta Toyota in Honda. V strahu so celo Japonci, ki živijo na Kitajskem.
"Danes bom ostala zaklenjena v stanovanju, fanta, ki je Kitajec, pa sem prosila, da bo jutri z menoj preživel cel dan," je dejala japonska študentka Sajo Morimoto. "Česa takšnega še nismo doživeli, strašljivo je," je dodala Japonka Kajo Kubo, ki z možem in otroki prav tako živi na Kitajskem.
Toyota naj bi proizvodnjo znova pognala danes, Panasonicova tovarna bo samevala vsaj še jutri. Za cel teden so pouk odpovedale številne japonske šole na Kitajskem.
Spor med državama sicer hromi tudi njune gospodarske odnose. Trgovinska izmenjava med pomembnima trgovinskima partnericama je lani znašala 345 milijard dolarjev, trenutno pa Kitajci ne želijo kupovati japonskih izdelkov.
Spor je pred dobrim tednom izbruhnil zaradi nenaseljenih otočkov v vzhodnem kitajskem morju, ki so jih japonske oblasti kupile od zasebnih lastnikov, prav tako Japoncev, Kitajska pa trdi, da so to njena območja. Obe državi otočki zanimajo predvsem zaradi nafte in plina, ki naj bi ju skrivali.
Kitajska je v odgovor na japonski nakup na območje poslala šest nadzornih vojaških ladij, proti otoku pa se je odpravilo tudi okoli 1000 kitajskih ribiških ladij, ki nameravajo okupirati otoke.
K treznemu ravnanju je Japonce in Kitajce pozval tudi ameriški obrambni minister Leon Panetta, ki je Kitajsko pozval, naj zaščiti japonsko lastnino v državi, in dodal, da spor škoduje obema državama in celotni regiji.
KOMENTARJI (164)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.