Podobno kot že prej v Egiptu so se v času protestov, ki so se iz parka Gezi razširili še v druge dele države, tudi protestniki v Turčiji za širjenje svojih misli zatekli na spletna družbena omrežja.
In vlada je jasno povedala, kaj si misli o tem – da aktivisti ta orodja izkoriščajo za netenje nezadovoljstva in spodbujanje nemirov, zaradi česar bi jih morali omejiti. Premier Recep Tayyip Erdogan pa je dejal, da so spletna orodja, kot na primer Facebook in Twitter, "resna grožnja za družbo".
Oblasti so še posebej razjezile objave fotografij, ki so vladi onemogočile zanikanje brutalnega posredovanja policistov. Minister za informiranje Binali Yildirim je celo menil, da bi moral Twitter v Turčiji odpreti pisarno in s tem vladi omogočiti "sogovornika, ki bi popravljal napake, če bi se te pojavile v objavah".
Gre sicer za dvoličnost turške vlade, ki bi na eni strani rada nadzirala spletna družbena omrežja in njihovo vsebino, po drugi strani pa ima tudi Erdogan stran na Twitterju, na kateri je objavil že 2000 tvitov in ima 3 milijone sledilcev.
Župan Ankare Melih Gokcek pa je objavil že več kot 40.000 tvitov in zbral 750.000 sledilcev. Twitter je uporabljal tudi zato, da bi svoje podpornike naščuval proti tujim novinarjem, ki so poročali o protestih. Po mnenju vlade so namreč kovali zaroto proti Turčiji.
Drugače je ravnal istanbulski guverner Husein Avni Mutlu, ki je na Twitterju objavil številko svojega mobilnega telefona in se sestal s protestniki.
Z uporabniki družbenih omrežij, ki so v času protestov skrbeli za "sporne objave", so se oblasti zdaj očitno odločite obračunati, saj policija po državi išče avtorje objav, da bi jih aretirala.
Posegi v svobodo govora sicer v Turčiji niso posebna novost, država po podatkih Komiteja za zaščito novinarjev vodi po številu aretacij novinarjev, novinarji pa delajo v zelo nevarnih razmerah.
Oblasti bi sicer očitno z veseljem preganjale tudi avtorje zapisov na Facebooku. Pri družbi so namreč potrdili, da so iz Turčije dobili zahtevo po podatkih o objavah, a so jo zavrnili. Sodelovali bi le, če bi šlo za neposredno grožnjo človeškemu življenju, so sporočili.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.