
Po navedbah notranjega ministrstva se je davi okoli 7. ure po lokalnem času med množico delavcev v Bagdadu razstrelil samomorilski napadalec.
Revni delavci so se zbirali na trgu Tayran, kjer so čakali na delo. Voznik se je s tovornjakom ustavil med množico delavcev in se pretvarjal, da jim ponuja delo. Ko so se zbrali okoli vozila, je le-to eksplodiralo. Po zadnjih podatkih je pri tem umrlo najmanj 70 oseb, ranjenih pa je več kot 200 ljudi, je poročala policija.

Po eksploziji je bilo moč slišati strele, s kraja nesreče pa se je vil črn gost dim. Notranje ministrstvo je sprva poročalo, da je samomorilec sprožil razstrelivo na svoji obleki.
Na omenjenem trgu se pogosto zbirajo razni delavci, od tesarjev, vodovodarjev, slikarjev, zidarjev in drugih delavcev, ki že od ranega jutra čakajo na priložnost za delo.

Uro in pol kasneje je odjeknila še ena eksplozija blizu policijske postaje, o žrtvah pa notranje ministrstvo ne poroča. Počilo pa je še tretjič v centru glavnega mesta in sicer nekaj minut po drugi eksploziji, poročil o žrtvah pa še ni.

Američani za spremembo strategije v Iraku
Američani še niso bili nikoli tako pesimistični glede Iraka kot sedaj, hkrati pa menijo, da je potrebna spremembe strategije, so rezultati javnomnenjske raziskave, ki jo je objavila ameriška televizija CBS News. 62 odstotkov Američanov je tako menilo, da je bila napotitev ameriške vojske v Irak napaka, 34 odstotkov pa jih je to odločitev podprlo.

Na podlagi rezultatov javnomnenjske raziskave, ki jo je za CBS News opravil Gallupov inštitut, ni toliko Američanov nasprotovalo vojni niti med vietnamsko vojno. Kar zadeva vojno v Irak, je 52 odstotkov vprašanih menilo, da se razmere v Iraku slabšajo, samo osem odstotkov pa jih je menilo, da se razmere izboljšujejo. Samo 15 odstotkov je tistih, ki so sodelovali v anketi, izjavilo, da bodo ZDA zmagale v vojni v Iraku, kar je nova najnižja točka.
Ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice pa je zavrnila naraščajočega kritike na račun Iraka. Hkrati je dejala, da je sama "zelo ponosna", da je pomagala strmoglaviti režim Sadama Huseina v Iraku. Obenem je Riceova priznala, da se počuti "osebno odgovorna" za prelivanje krvi, ki še štiri leta po začetku ameriške vojaške operacije v Iraku vsak teden zahteva življenja stotine civilistov.
"Prepričana sem, da je veliko, veliko stvari, ki bi jih lahko storili drugače. Mogoče bi jih tudi morali," je Riceova pojasnila na vprašanje, ali kaj obžaluje zaradi svoje vloge v iraški vojni.
Nobenega spomenika za Huseina
Nekdanjega iraškega voditelja Sadama Huseina in dva njegova glavna svetovalca, ki so ju na sodnem procesu obsodili na smrt, bodo usmrtili takoj, ko bo prizivno sodišče potrdilo obsodbo na smrt, pokopali pa jih bodo morda na skrivnem mestu, je dejal neimenovani predstavnik iraške vlade.

Dodal je še, da pričakuje, da bo prizivno sodišče potrdilo smrtno obsodbo za Huseina, njegovega polbrata Barzana al Tikrita in nekdanjega sodnika Avada al Bandarja. "Razmišljamo, da bi vse tri usmrtili na isti dan. Huseina bi lahko pokopali na skrivnem kraju. Njegovo posmrtne ostanke pa bi lahko kasneje izročili svojcem, saj lahko v skladu z običaji islama truplo izkopljemo, ko je že bilo pokopano. Zagotovimo pa lahko, da nikjer v Iraku ne bo spomenika v čast Huseinu," je še dejal predstavnik iraške vlade.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.