Hrvaška policija je v ponedeljek prijela novinarja hrvaškega novičarskega portala Index Gordana Duhačeka. Pričakali so ga na letališču v Zagrebu in ga odpeljali na zaslišanje zaradi dveh objav na Twitter profilu.
Novinar je bil več ur v policijskem pridržanju, po obsodbi pa so ga izpustili na prostost. "Včeraj je bil obsojen zaradi 'žaljenja uradne osebe', ker je ob komentarju škandaloznega ravnanja zadrske policije lani na Twitterju zapisal kratico ACAB. 19. septembra bodo izrekli tudi razsodbo v drugem primeru, tistem zaradi 'žaljenja moralnih čustev državljanov' v satirični priredbi pesmice 'Vilo Velebita'," nam je potrdil namestnik glavne urednice Index.hr Neven Barković.
Novinar je že napovedal, da se bo na obsodbo pritožil, prav tako se bo pritožil tudi, če ga bodo tudi v drugem primeru spoznali za krivega.
"Zgroženi in šokirani smo zaradi tega očitnega policijsko-sodnega nadlegovanja našega novinarja, zaradi nečesa, kar je objavil na Twitterju," so poudarili v uredništvu Index.hr. Dogodek dojemajo za nedopustni udar na svobodo govora in izražanja. "Ta proces jasno kaže na to, da aktualna vlada na čelu z Andrejem Plenkovićem, ki se predstavlja kot zagovornica evropskih vrednot, ni nič boljša od komunističnih oblasti iz časa SFRJ," so še poudarili v uredništvu.
Poudarili so, da je to prvi primer, da je policija prijela državljana zaradi izražanja mnenja na Twitterju.
'Morda pri vas v Bosni ali Turčiji lahko pišete ACAB, vendar na Hrvaškem ne morete'
Sodnik je novinarju izrekel denarno kazen v višini približno 750 kun (cca. 100 evrov), vendar je Duhaček plačal manj, ker so mu v kazen všteli tudi čas pripora. Obsodil ga je sodnik Krešimir Ožanić, ki je med drugim v preteklosti izrekel obsodbo zaradi 'žaljenja spomenika Franji Tuđmanu', piše Index.hr.
"Sodnik je pred narokom prišel do moje celice, v kateri so nad menoj bedeli trije policisti, in vprašal: 'Kaj bomo zdaj s teboj?' Vprašal sem ga, kje je moja odvetnica, on pa mi je dejal, naj priznam, ali pa bom moral za 30 dni v zapor," je Duhaček opisal odnos sodnika. Sodnik je nato v celico pripeljal še nekega policista, ki naj bi bil eden od tistih, ki so se počutili užaljeni zaradi novinarjevih zapisov.
Nato je nadaljeval, da ga ne zanima svoboda govora. "Morda pri vas v Bosni ali Turčiji lahko pišete ACAB, vendar na Hrvaškem ne morete. Vem, da boste vi in vaša odvetnica govorili o svobodi govora, ampak mene to ne zanima," je sodnik dejal novinarju.
Policijsko ravnanje glede novinarja Duhačeka, ki so ga "privedli kot največjega kriminalca", je najostreje obsodilo tudi Hrvaško novinarsko društvo (HND). Opozorili so, da je njihovo ravnanje brez primere in da ga ne morejo dojeti drugače kot ustrahovanje.
Duhačka so prijeli zaradi dveh objav na Twitterju. Ena je bila objavljena poleti 2018, druga pa pred nekaj tedni. V prvi sporni objavi, ki jo je zapisal že julija 2018, je omenjena kratica ACAB (angleško: "all cops are bastards", prevod: "vsi policaji so barabe"). Druga domnevno sporna objava, ki jo je Duhaček objavil konec letošnjega avgusta, pa je vsebovala njegovo satirično priredbo pesmi "Vilo Velebita".
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.