Tujina

Zaradi vladnega nasilja bojkotirali 'nacionalni dialog'

Damask, 10. 07. 2011 16.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Sirska vlada je odprla nacionalni dialog, katerega namen je pospešiti reforme v smeri večstrankarskega demokratičnega sistema. Številni opozicijski voditelji se srečanja niso udeležili.

Srečanja v Damasku se je udeležilo kakih 200 delegatov, med katerimi so bili neodvisni poslanci in člani vladajoče stranke Baas, ki je na oblasti že od leta 1963.
Srečanja v Damasku se je udeležilo kakih 200 delegatov, med katerimi so bili neodvisni poslanci in člani vladajoče stranke Baas, ki je na oblasti že od leta 1963. FOTO: Reuters

Vlada v Damasku je štiri mesecu po izbruhu protivladnih protestov v državi sredi marca začela dialog, na katerem naj bi med drugim govorili o izvedbi prodemokratičnih reform, ki bi med drugim vključevale večstrankarske volitve in sprejetje novega zakona o medijih.

Pobudo za nacionalni dialog je dal predsednik države Bašar al Asad, ki ga je napovedal že v svojem zadnjem nagovoru narodu 20. junija.

"Imeli bomo obsežen nacionalni dialog, v okviru katerega bomo potrdili prehod Sirije v večstrankarsko demokratično državo, v kateri bodo vsi enaki in bodo lahko sodelovali pri izgradnji prihodnosti države," je v uvodnem govoru dejal podpredsednik Faruk al Šara.

Kot je ob tem dejal al Šara, lahko pri dialogu sodelujejo tudi predstavniki opozicije v izgnanstvu, če to želijo. Napovedal je, da bo notranje ministrstvo v tednu dni uveljavilo vladno odločitev, s katero bodo odpravili vse ovire za sirske državljane, ki se želijo iz tujine vrniti v Sirijo ali potovati v tujino.

Poslanec Mohamed Habaš je ob tem zahteval odpravo zakona, ki predvideva smrtno kazen za člane Muslimanske bratovščine. Kritično je opozoril tudi na to, da se za zapahi nahaja na tisoče ljudi, ki niso bili deležni sojenja.

Številni vidni opozicijski voditelji se dvodnevnega srečanja med predstavniki vladajoče stranke Baas in opozicije niso udeležili, odsotnost pa so utemeljili z nasiljem vladnih sil nad protestniki.

V petek so v več mestih v državi znova potekali množični protesti, ki se jih je samo v Hami udeležilo skoraj pol milijona ljudi, varnostne sile pa so ubile 15 ljudi, več kot 200 pa ranile.

Oporečnik in pisatelj Tadžib Tisini, eden redkih iz vrst opozicije na današnjem srečanju, je izrazil obžalovanje, da dialog poteka, medtem ko vladne sile v Hami, Homsu in drugih mestih še vedno streljajo na civiliste, navaja dpa.

Uradna sirska tiskovna agencija Sana pa je medtem poročala, da je predsednik al Asad danes izdal odlok o imenovanju Anasa Naima za novega guvernerja Hame.

Predsednik je 2. julija odstavil prejšnjega guvernerja, potem ko je v mestu potekal eden najbolj množičnih protivladnih protestov od sredine marca. Udeležilo naj bi se ga okoli pol milijona ljudi, sirske sile pa so kmalu zatem vdrle v mesto in aretirale več deset ljudi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.