Predstavniški dom ameriškega kongresa je brez težav z 283 glasovi za in 144 proti potrdil predlog zakona, ki ščiti ameriško orožarsko industrijo in trgovce z orožjem pred tožbami.
Orožarski zakon onemogoča tožbe proti proizvajalcem in trgovcem orožja, ki so jih doslej vlagali posamezniki in celo zvezne države, če je bilo orožje proizvajalca ali trgovca uporabljeno v zločinih. Nasprotniki orožja so razočarani in napovedujejo tožbo proti zakonu, kar pomeni, da bo o njem najverjetneje odločalo vrhovno sodišče ZDA. Zakon sicer dovoljuje tožbe proti proizvajalcem in trgovcem, če gre za poškodovano orožje ali zavestno prodajo kriminalcem.
Clinton proti, Bush za
Orožarski lobi je dolga leta skušal tak zakon spraviti skozi kongres, vendar mu to doslej ni uspelo zaradi nasprotovanja demokratov. V času predsednika Billa Clintona so imeli pobudo nasprotniki orožja, ker se je Clinton uspešno boril z mogočno Nacionalno puškarsko zvezo (NRA), vse pa se je začelo spreminjati po letu 2000, ko je na volitvah zmagal predsednik George Bush z odločno podporo NRA in orožarjev, ki so ga podprli tudi leta 2004.
Predsednik NRA Wayne LaPierre je dejal, da gre za najpomembnejšo orožarsko zmago v zadnjih 20 letih, ki je utrdila 2. amandma k ameriški ustavi. Orožarji razlagajo, da 2. amandma zagotavlja pravico do orožja, nasprotniki pa ga berejo kot pravico ljudi, da se z orožjem uprejo tiranski vladi.
Predsednik Bush je sporočil, da morajo ameriški zakoni kaznovati kriminalce, ne pa proizvajalcev zakonitih izdelkov, ki spoštujejo zakone. Zakon je bil sicer sprejet že, ko ga je potrdil senat, saj opozicija v predstavniškem domu ni bila dovolj močna. Republikanci imajo udobno večino, orožarska industrija pa jim je za volitve leta 2004 nakazala 1,2 milijona dolarjev. Nasprotniki orožja so demokratom nakazali manj kot 100.000 dolarjev.
Zakon je podprl tudi Pentagon, ki ne želi ovir v dobavah orožja vojski, poleg tega pa je prišel vmes še orkan Katrina in podobe divjanja plenilcev. LaPierre je dejal, da so Američani po Katrini videli, da jih zvezna vlada ni sposobna zaščititi in da se lahko zanesejo le na svoje orožje.
Iz Teksasa, kjer so ga slikali za policijsko kartoteko zaradi obtožbe o pranju denarja, se je oglasil tudi nekdanji vodja republikanske večine v predstavniškem domu Tom DeLay, ki je zakon opredelil kot del kampanje proti nepotrebnim tožbam v ZDA.