Ministrsko zasedanje je bilo v senci krvavega razpleta tridnevne krize s talci v šoli severnoosetijskega mesta Beslan na jugu Rusije. Ministri EU obžalujejo, da krize ni bilo moč rešiti po mirni poti, a razumejo dilemo, v kateri se je znašla ruska vlada. Predsedujoči na zasedanju, nizozemski minister Bernard Bot, je od Moskve v imenu EU kljub temu terjal pojasnilo razpleta, do katerega je prišlo po vdoru ruskih posebnih sil v šolo. "Ves svet mora sodelovati pri preprečevanju tragedij, kot je bila ta v Beslanu. Od ruskih oblasti bi radi izvedeli, kako je lahko prišlo do takšne tragedije," je dejal Bot.
Ruske oblasti so se na ta poziv odzvale nadvse ogorčeno in Botove izjave označile za "bogokletne". "Pripombe in zahteva so neprimerne, gnusne in v veliki meri bogokletne. Pričakujemo pojasnilo nizozemske strani," je sporočilo rusko zunanje ministrstvo.
Vajgl: Slovenija obsoja terorizem
V luči tragičnega dogodka so se ministri EU zavzeli še za okrepljeno sodelovanje vseh strani v boju proti terorizmu, kar je stališče, ki ga je podprl tudi minister Vajgl. "Slovenija brezpogojno obsoja terorizem kot sredstvo za uresničitev kateregakoli cilja. Še posebej grozljivo pa je, če sredstvo postanejo otroci, učitelji, šola," je poudaril.
Minister Vajgl je glede Zahodnega Balkana posebno pozornost posvetil Srbiji in Črni gori ter Kosovu. Med najbolj akutnimi problemi na Kosovu sta nezadosten gospodarski razvoj in pomanjkanje perspektive. Vajgl je poudaril, da bi bilo potrebno pospešiti gospodarske aktivnosti in vzpodbuditi oblikovanje delovnih mest, za kar so potrebne investicije in pomoč mednarodne skupnosti. Posebej na področju kmetijstva bi EU lahko odigrala pomembnejšo vlogo. Na Kosovu je kljub visokemu tveganju prisotnih sorazmerno veliko slovenskih investicij, in tudi na podlagi teh izkušenj se je Vajgl zavzel za privabljanje več tujih investicij na Kosovo.