Skupina iraške organizacije je v prostore iraškega veleposlaništva vdrla ob 14.25, pri čemer sta bila ranjena dva uslužbenca veleposlaništva. Moškega so s solzivcem poškropili po očeh, ženska pa je doživela hud šok, oba pa sta lahko takoj nato zapustila veleposlaništvo.
Skupina skuša z akcijo prispevati k skorajšnji spremembi režima v Bagdadu. "Proglašamo, da se v imenu iraškega ljudstva in njihovega legitimnega vodstva z današnjim dnem začenja osvobajanje iraške zemlje. Zavzeli smo iraško veleposlaništvo v Berlinu, kar je prvi korak v osvobajanju naše ljube očetnjave," je v nemščini zapisano na faksu, ki naj bi ga skupina poslala iz Hamburga. Piše še, da gre za miroljubno in začasno akcijo, ki naj bi pomagala strmoglaviti Sadama Huseina.
Po besedah očividcev se je pred veleposlaništvom odvijala obsežna policijska akcija, policijo pa so na kraj dogodka poklicali okoliški prebivalci. Ni znano, ali je skupina povezana s krovno organizacijo iraške opozicije Iraškim narodnim kongresom, ki je bila pred kratkim tudi na obisku v ZDA.
Iraški nacionalni kongres obsodil vdor na veleposlaništvo
Iraški nacionalni kongres, krovna organizacija iraške opozicije, s sedežem v Londonu je obsodil in se ogradil od vdora na iraško veleposlaništvo v Berlinu. Organizatorje vdora pod imenom Demokratična iraška opozicija so označili za obskurno organizacijo, ki ne zastopa iraške opozicije. Iraški nacionalni kongres, ki združuje šest opozicijskih organizacij, je objavil, da tovrstnemu nasilju nasprotujejo.
ZDA preprečile obravnavo iraškega pisma OZN
Iraški zunanji minister Nadži Sabri je minuli četrtek poslal na sedež ZN v New Yorku pismo v katerem je Irak odgovoril na pismo generalnega sekretarja ZN Annana. Ta je 5. avgusta Irak pozval, naj v državo uradno povabi inšpektorje ZN za nadzor nad orožjem, ne da bi pri tem postavljal pogoje. Sabri pa je v najnovejšem pismu pojasnil, da je iraška vlada sicer pripravljena vnovič omogočiti nadzor inšpektorjev ZN, ki je bil prekinjen leta 1998, vendar je potrebno najprej razjasniti način in metode nadzora inšpektorjev. Obenem je ZDA očital, da izvajajo pritisk na ZN, s čimer skušajo motiti dialog z Bagdadom.
Tiskovni predstavnik ZN pa je sporočil, da se varnostni svet Združenih narodov ne bo ukvarjal s pismom iraške vlade generalnemu sekretarju ZN Kofiju Annanu glede vrnitve inšpektorjev ZN za nadzor nad orožjem za množično uničevanje v Irak. Odločitev je povezana s sklepom ZDA, ki so ta mesec prevzele predsedovanje Varnostnemu svetu in s tem odločajo o programu dela VS ZN.
Predstavnik ameriškega veleposlaništva je ob tem pojasnil, da je razlog za zavrnitev obravnave najnovejšega iraškega pisma v VS ZN dejstvo, da iraška vlada še vedno vztraja pri pogojih za vrnitev inšpektorjev ZN v državo.