Tajska vojska je pod vse večjim pritiskom, saj se pričakovanja glede njene intervencije povečujejo hkrati z naraščanjem nemirov, za katere se oblasti bojijo, da bi lahko prerasli v neobvladljivo vstajo.
Tajski premier Somčaj Vongsavat je medtem razglasil izredno stanje, o čemer so že nekaj časa ugibali tamkajšnji mediji. Po prestolnici so se celo razširile govorice, naj bi vojska pripravljala državni udar. Vse več vojaških generalov je namreč prepričanih, da se trenutna vlada hitro bliža svojemu koncu.
Še eno letališče
Kriza se je zaostrila, ko se je Ljudsko zavezništvo za demokracijo (PAD) v ponedeljek odločilo za končno bitko, s katero bi prisilili k odstopu trenutno vlado. Obtožujejo jo namreč, da je samo marioneta v rokah prejšnjega vodje Taksina Šinavatre, ki so ga vrgli z oblasti leta 2006.
Zato so blokirali eno od bankoških letališč, Suvarnabhumi, kjer so morali nato odpovedati vse lete. Protestna zasedba zdaj traja že tretji dan. Zasedli pa so tudi letališče Don Muang in tako v veliki meri prekinili zračne povezave z osemmilijonskim mestom. Neuradno naj bi to naredili, da vladni uradniki ne bi mogli leteti na srečanja s premierjem, ki je moral ob prihodu iz tujine zaradi zasedb letališč pristati na severu države.
Tajsko sodišče je protestnike pozvalo, naj se nemudoma umaknejo, vendar pa so ti odločeni ostati, dokler vlada ne odstopi. S seboj so prinesli hrano in odeje, vse pa kaže, da so pripravljeni na dolgo bivanje na letališču.
Tisoči tujih turistov so medtem ujeti v prestolnici. Oblasti so jih namestile v hotele, dokler se eno od najbolj prometnih letališč v vsej Aziji spet ne odpre. Blokada se je sicer zgodila v zelo neprimernem času, saj je trenutno vrhunec turistične sezone, turizem pa je najbolj donosna panoga na Tajskem. Mnogi se tako bojijo velikega izpada prihodkov.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.