Zvezni tožilec Patrick Fitzgerald je v četrtek v Ovalni pisarni Bele hiše kar 70 minut zasliševal ameriškega predsednika Georgea Busha o tem, kaj ve o izdaji identitete agentke CIA Valerie Plame konservativnemu kolumnistu in komentatorju televizije CNN Robertu Novaku. Po besedah tiskovnega predstavnika Bele hiše Scotta McClellana je Bush vesel, da lahko sodeluje s preiskovalci, saj meni, da je izdaja zaupnih informacij zelo resna zadeva. Podrobnosti o vprašanjih in odgovorih ostajajo skrivnost. Bush je imel na zaslišanju ob sebi tudi zasebnega odvetnika Jima Sharpa.
Izdaja povezana z Irakom
Škandal z izdajo skrivnosti je povezan z Irakom. Nekdanji veleposlanik Joseph Wilson je leta 2002 po naročilu Cie v Nigru preverjal obtožbe, da je Irak tam skušal kupovati uranovo rudo. Wilson je ugotovil, da so obtožbe lažne in je ob vrnitvi v Washington to sporočil naprej.
Direktor Cie George Tenet je nato večkrat posredoval, ko so gorečneži Bele hiše skušali v Busheve govore vriniti neresnično obtožbo, januarja 2003 pa je Bush v govoru o položaju v državi vendarle izrekel omenjeno neresnično trditev, vir informacije pa je pripisal britanskim obveščevalcem.
Po vojni z Irakom je Wilson Busheve besede kritiziral v New York Timesu in Bela hiša naj bi se odločila, da ga kaznuje. Nekdo je tako klical Novaka in druge novinarje, ki pa informacije niso objavili, ter povedal, da naj bi šel Wilson v Niger zgolj zato, ker mu je to "uredila" njegova žena Valerie Plame, sicer agentka Cie.
Agenti Cie so pobesneli in zahtevali, naj nekdo odgovarja za razkritje identitete agentke, ki ogroža njeno življenje in vse, ki so kdaj prišli z njo v stik. Vendar je bilo nekaj mesecev vse tiho, dokler jeseni 2003 ni prišlo na dan, da je bila na zahtevo Cie uvedena preiskava kaznivega dejanja, za katerega je zagrožena kazen 10 let zapora.
Je "izdajalec" iz Bele hiše?
Po mnenju kritikov pa obstaja velika verjetnost, da je skrivnost izdal nekdo z vrha administracije, morda Bushev politični strateg Karl Rove ali šef kabineta podpredsednika Dicka Cheneyja Lewis Libby. Demokratski senatorji so dosegli, da se je pravosodni minister odpovedal preiskavi, ki je prišla v roke Kennedyja. Ta je doslej zaslišal številne uradnike Bele hiše, Pentagona in State Departmenta, vendar, kot kaže, ni odkril še ničesar, saj zaslišanje Busha nakazuje, da se ta del preiskave bliža h koncu. Če ne odkrije krivca, bo nadaljeval pri novinarjih, ki so dobili klice zaupnih virov.