Na okrožnem sodišču v Haagu je danes potekalo zaslišanje nekdanjega nizozemskega premiera Wima Koka, nekdanjega zunanjega ministra Joziasa Van Aartsena in nekdanjega obrambnega ministra Franka de Graveja v zvezi z napadi zveze Nato na stavbo srbske radiotelevizije (RTS) in na mesto Niš leta 1999.
Skupina žrtev in svojcev umrlih v napadih je proti članom nekdanje nizozemske vlade vložila civilno tožbo zaradi odgovornosti za civilne žrtve med 78 dni trajajočimi napadi severnoatlantskega zavezništva na nekdanjo ZRJ leta 1999. Sodišče bo po zaslišanju odločilo, ali obstaja zadostna podlaga za nadaljevanje procesa.
Tarče je izbiral Washington
Nekdanji zunanji minister Van Aartsen je na današnjem zaslišanju povedal, da je tarče napadov izbral Washington in da je bil medijski center v Beogradu "upravičen cilj", saj je šlo za "osrednji živčni sistem" propagandnega aparata nekdanjega režima Slobodana Miloševića. Dodal je, da so bili mediji pred napadom obveščeni, da bo stavba RTS tarča napada.
Glede očitkov, da je Nato v napadih na ZRJ uporabila prepovedane kasetne bombe, je Van Aartsen dejal, da ni vedel, da so bile te bombe prepovedane, in zatrdil, da jih nizozemska vojaška letala še vedno uporabljajo. Tudi Wim Kok je zatrdil, da uporaba kasetnih bomb ni bila prepovedana.
Pred sodiščem v Haagu se je medtem zbralo kakih deset ljudi, ki so z belo zastavo z napisom Vojni zločini morajo biti kaznovani, pravico za žrtve zveze Nato ter fotografijami ubitih v napadih protestirali proti napadom severnoatlantskega zavezništva na ZRJ.