V bližini Neaplja so se danes nadaljevali protesti zaradi krize z odpadki v mestu, prišlo pa je tudi do spopadov policije s protestniki, ki poskušajo tovornjakom preprečiti dostop do odlagališča. Protestniki so zažgali celo avtobus. "Gre za zelo resen položaj," je ocenil predsednik pokrajinske vlade v Kampaniji Stefano Caldoro.
Protesti pred odlagališčem Sari v bližini kraja Terzigno, kakih 20 kilometrov jugovzhodno od Neaplja, se tako nadaljujejo že drugi dan. Načelnik lokalne policije Santi Giuffre opozarja, da je položaj precej razgret.
Predsednik pokrajinske vlade Caldoro je vse protestnike pozval, naj prenehajo "nezakonito blokado odlaganja odpadkov", hkrati pa je vsem občinskim svetom, ki bodo sprejeli odlagališča, obljubil "ekonomske subvencije". Toda predstavniki lokalnih oblasti so ga že zavrnili in zahtevali takojšnje zaprtje odlagališča Sari.
Protestniki opozarjajo, da je to odlagališče že polno in da bi ga bilo treba zapreti. Ostro pa nasprotujejo odprtju še enega odlagališča v bližini. To bi bila "nedopustna katastrofa", je ocenil župan bližnjega kraja Trecase, Gennaro Cirillo.
Predstavniki Terzigna nameravajo skupaj s predstavniki sosednjih občin po pravico tudi v Rim. Kot so napovedali, nameravajo že ta petek v italijanski prestolnici pripraviti protestno zborovanje.
Kriza s smetmi v Neaplju je vrhunec dosegla leta 2008, posredno pa je pomagala tudi premierju Silviu Berlusconiju na oblast, ko je obljubil, da bo za vedno rešil problem odlaganja smeti v regiji. Toda kriza je zdaj ponovno izbruhnila.
Italija se je znova znašla tudi v zobeh sodišča EU, ki je že v začetku opozorilo, da vlada ni naredila ničesar za primerno upravljanje odpadkov in njihovo primerno odlaganje v neapeljski regiji. Prav tako ta problem še vedno ogroža zdravje ljudi in okolje, je še menilo sodišče.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.