Borci Sirskih demokratičnih sil (SDF) so nad Baguzom, zadnjo utrdbo borcev Islamske države, ki leži globoko v puščavi ob reki Evfrat, razobesili značilno rumeno zastavo, ki naznanja osvoboditev mesta. "Sirske demokratične sile razglašamo popolno uničenje samooklicanega kalifata in 100-odstotni ozemeljski poraz ISIS."
Skrajna skupina Islamska država je leta 2014 zavzela obširne predele Sirije in Iraka ter na zasedenih območjih razglasila kalifat, ki je na svojem vrhuncu obsegal ozemlje v velikosti Velike Britanije. Za prestolnico so razglasili mesto Raka, nad katerim pa je že leta 2017 prav tako zaplapolala rumena zastava Sirskih demokratičnih sil. Prav tega leta so tako v Iraku kot Siriji sprožili obsežne ofenzive, ki so naznanjale konec samooklicanega kalifata.
Večletni boj proti skrajnežem je za seboj pustil številna zgodovinska, več tisoč let stara mesta v ruševinah, prebivalstvo pa brez domov in razseljeno.
Pet let po razglasitvi kalifata je tako Baguz ostal zadnja trdnjava skrajnih islamistov, a tudi slednjega so kurdski in arabski borci sedaj zavzeli: "Na ta dan se spominjamo na tisoče mučenikov, ki so nam omogočili zmago," je ob tem zapisal Mustafa Bali, tiskovni predstavnik SDF.
Številni so bili ob tem presenečeni nad velikim številom ljudi, ki so si zatočišče poiskali v Baguzu, v večmesečnem bojevanju so se predali številni borci in njihove družine, ki pa so ob tem kljubovalno še vedno razglašali podporo Islamski državi. Obveščevalne službe trdijo, da se je od januarja predalo okoli 60.000 ljudi. Večina evakuiranih ljudi v zadnjih dneh so sorodniki islamskih borcev, ki sedaj zapolnjujejo že tako prenatrpana taborišča za notranje razseljene ljudi. V največjem od njih Al-Holu, naj bi se trenutno nahajalo 74.000 ljudi, med njimi kar 25.000 otrok. Med njimi je tudi na tisoče tujcev iz več kot 40 držav sveta, kot so Rusija, Francija in Belgija, piše AFP. "Potrebe so velike in tabor je preobremenjen," pravi Peter Maurer, predsednik Mednarodnega odbora Rdečega križa.
A kljub porazu v Baguzu in razglasitvi konca kalifata so pripadniki Islamske države še vedno prisotni v puščavi Badia, borci, ki so še pravočasno pobegnili uničenju kalifata, pa naj bi znova vzpostavljali svoja nekdanja zatočišča v Iraku. Celo Pentagon je nedavno opozoril, da bi odsotnost protiterorističnih sil v Siriji omogočila Islamski državi, da zgolj v nekaj mesecih znova zavzame nekatera ozemlja. Boj proti Islamski državi je tako vse prej kot končan.
Zgodovinski mejnik pozdravljajo po vsem svetu, a opozarjajo, da grožnje še ni konec
Potem ko so danes sirski uporniki zavzeli zadnjo utrdbo skrajne skupine Islamska država (IS) na vzhodu Sirije in označili konec "kalifata", po svetu pozdravljajo zgodovinski mejnik, a opozarjajo, da nevarnost ostaja.
Ameriški odposlanec William Roebuck je po poročanju STA pozdravil padec kalifata, ki so ga džihadisti razglasili pred petimi leti. "Kritičen mejnik v boju proti IS prinaša ključen strateški udarec in poudarja neomajno zavezo naših lokalnih partnerjev in globalne koalicije, da premagamo IS," je dejal.
Britanska premierka Theresa May je v odzivu pohvalila britanske vojake in koalicijske partnerje. "Osvoboditev zadnjega okupiranega teritorija je zgodovinski mejnik, ki ne bi bil možen brez njihove zaveze, profesionalizma in poguma," je sporočila v izjavi. Dodala pa je svarilo, da se ne sme pozabiti, kakšno grožnjo predstavlja IS.
Tudi francoski predsednik Emmanuel Macron je opozoril, da treba ohraniti boj proti terorizmu. Na Twitterju je zapisal, da je bila uničena resna nevarnost za Francijo, a hkrati dodal, da "grožnja ostaja in boj proti terorističnim skupinam se mora nadaljevati".
KOMENTARJI (141)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.