Tujina

'Nobene blokade ni'

Česke Budejovice, 28. 03. 2009 10.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Finski zunanji minister glede Hrvaške in Slovenije pravi, da ni nobene blokade, ampak zgolj konstruktivna razprava. Olli Rehn pa je odločno zanikal ''napačne govorice in ugibanja'' glede njegovega predloga.

Evropski komisar za širitev Olli Rehn je danes v Hluboki nad Vltavo odločno zanikal, da je koncept o ločevanju vprašanja dostopa Slovenije do odprtega morja od vprašanja meje del njegovega zadnjega kompromisnega predloga za reševanje vprašanja meje in zastoja Hrvaške v pogajanjih z EU.

Olli Rehn je zanikal 'govorice' o njegovem predlogu.
Olli Rehn je zanikal 'govorice' o njegovem predlogu. FOTO: Miro Majcen

"Omenili ste ta predlog, pri čemer moram zanikati napačne govorice in ugibanja. Preprosto lahko samo zanikam, da bi bil to del kompromisnega predloga, ki ga je komisija predstavila minulo sredo," je odgovoril na vprašanje, ali je to del njegovega predloga. "Na tej točki sicer še vedno delamo na temelju tihe diplomacije, zato ne bom šel v podrobnosti," je ponovno izpostavil komisar.

"Hvaležen sem državam članicam EU, da so danes v razpravi podprle našo pobudo in pozvale obe strani, naj najdeta rešitev brez nepotrebnega odlašanja," je še poudaril Rehn.
Komisar je tudi dejal, da po intenzivnih stikih s slovenskim in hrvaškim zunanjim ministrom, Samuelom Žbogarjem in Gordanom Jandrokovićem, "precej dobro pozna cilje in skrajne meje obeh držav". Poudaril je tudi, da pogovori potekajo na temelju Ustanovne listine ZN in pogajalskega okvira Hrvaške.

''Nobene blokade ni''

"Nobene blokade ni, temveč zelo dobra, konstruktivna in pozitivna razprava," pa je finski zunanji minister Alexander Stubb odgovoril na vprašanje, ali EU skrbi slovenska blokada Hrvaške v pogajanjih z EU zaradi vprašanja meje s Slovenijo.

"Dialog med Slovenijo in Hrvaško je zelo dobrodošel," je menil vodja finske diplomacije. "Naj poudarim, da je delo slovenskega in hrvaškega zunanjega ministra v tem okviru odlično," je dodal.

Na vprašanje tujih novinarjev, ali bi EU morala pritisniti na Slovenijo, je Stubb odgovoril: "V EU ne delujemo s pritiski. Slovenija ima absolutno fantastičnega zunanjega ministra."

Finski zunanji minister pravi, da ni nobene blokade.
Finski zunanji minister pravi, da ni nobene blokade. FOTO: Reuters

"Nobenega pritiska ni na Slovenijo, nobenega pritiska ni na Hrvaško," je poudaril Stubb v odgovoru na vprašanje, ali pričakuje stopnjevanje pritiska na Slovenijo zaradi zastoja Hrvaške na poti v EU.

"Vsi se zavedamo pomena širitve. To so take vrste vprašanja, ki jih je težko reševati. Običajno traja tedne, celo mesece, ampak na koncu bodo rešena," je še dejal finski minister.
Finska je sicer precej vpeta v reševanje zastoja Hrvaške v pogajanjih z EU, saj sta tako evropski komisar za širitev Olli Rehn kot predvideni vodja posredovanja Martti Ahtisaari po rodu Finca.

Vondra: Podpiramo Rehna, ampak čas se izteka

Podpredsednik češke vlade v odstopu Alexandr Vondra, čigar država predseduje EU, pa je povedal, da obstaja podpora Rehnovemu predlogu, a poudaril, da se čas izteka in da na rešitev ni mogoče čakati na vekomaj.

Vondra, ki je v češki vladi v odstopu pristojen za evropske zadeve, je to dejal ob prihodu na neformalno zasedanje zunanjih ministrov EU z zajtrka z državami Zahodnega Balkana, na katerem so govorili predvsem o finančni in gospodarski krizi.

To zagotovo ni Rehnov predlog

Žbogar se udeležuje neformalnega zasedanja zunanjih ministrov EU.
Žbogar se udeležuje neformalnega zasedanja zunanjih ministrov EU. FOTO: Dare Čekeliš

Vodja slovenske diplomacije Samuel Žbogar je že pred tem ocenil, da je v pogovorih Slovenije, Hrvaške in Evropske komisije o reševanju vprašanja meje in zastoja Hrvaške v pogajanjih z EU prišlo do napredka. "Mislim, da se premika," je dejal.

Minister Žbogar je sicer danes v odgovoru na vprašanje avstrijskih novinarjev ponovno zavrnil navedbe avstrijskega ministra Michaela Spindeleggerja, da Rehnov predlog predvideva ločitev vprašanja dostopa Slovenije do odprtega morja od vprašanja meje.

Predlog evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna o reševanju vprašanja meje in zastoja Hrvaške na poti v EU je edini predlog, ki je na mizi, je na Češkem poudaril vodja slovenske diplomacije Samuel Žbogar. "Kot je rekel Rehn, to je edini 'show in town'," je povedal in dodal, da države članice EU ta predlog podpirajo.

"To ni predlog, ki je na mizi," je poudaril. "Govoril sem z njim in mu to pojasnil, o tem ne razpravljamo na naših srečanjih, to zagotovo ni Rehnov predlog," je ponovno pojasnil minister. Navedbe avstrijskega ministra je že v petek zanikala tudi Evropska komisija. "To ni predlog komisije," so poudarili.

Jandroković proti pritiskom

Jandroković pa je danes tudi menil, da ne bi bilo dobro, da se vprašanje meje rešuje s pritiskom, ker bi pritisk lahko privedel do rešitve, ki za eno stran ne bi bila dobra. "Najti moramo rešitev, ki bo pozitivna in dobra za obe strani," je večkrat poudaril.

Ponovil je hrvaško stališče, da je treba reševanje vprašanja meje ločiti od pogajalskega procesa in odpraviti ovire v pogajanjih Hrvaške z EU ter da je treba vprašanje meje reševati v skladu z mednarodnim pravom pred mednarodnim pravosodnim telesom; ni pa izrecno omenil Meddržavnega sodišča v Haagu.

"To je naše stališče. Slovenija ima drugačno stališče in sedaj potekajo pogajanja, ki jih vodi evropski komisar za širitev Olli Rehn. Verjamemo, da bomo v nekem določenem času prišli do rešitve, ki bo sprejemljiva za obe strani," je ocenil.

O konceptu ločitve vprašanja dostopa Slovenije do odprtega morja od vprašanja meje, ki ga je v petek predstavil Spindelegger, je dejal: "To je ena ideja. V obtoku je nekaj idej, a edina formalna je Rehnova."

Minister je tudi pojasnil, da Hrvaška podpira Rehnov predlog. "Če ne bi podpirali Rehnovega predloga, se ne bi niti pogajali v okviru tega formata. Še naprej se pogajamo, Rehnov predlog je na mizi," je dejal in dodal, da pri njem ne gre za načelo vzemi ali pusti, temveč je pomembno, da obstaja možnost pogajanj, s katerimi se išče najboljša rešitev.

Na vprašanje, ali zamisel o vključitvi predsedujočega tria Francije, Češke in Švedske v iskanje rešitve razume kot pritisk na eno ali drugo stran, je poudaril, da ne bi bilo dobro, da se to vprašanje rešuje s pritiskom, ker bi to lahko privedlo do rešitve, ki za eno stran ne bi bila dobra.

Jandroković danes ni dal jasnega odgovora na vprašanje, ali Hrvaška še podpira Rehnov predlog.
Jandroković danes ni dal jasnega odgovora na vprašanje, ali Hrvaška še podpira Rehnov predlog. FOTO: dnevnik.hr

Ponovno srečanje v sredo

Minister Žbogar je danes tudi povedal, da se bo verjetno v prihodnje v proces reševanja vprašanja Hrvaške in Slovenije vključil tudi predsedujoči trio EU, torej trio prejšnjega francoskega, sedanjega češkega in prihodnjega švedskega predsedstva, v podporo Evropski komisiji pri usklajevanju Rehnovega predloga.

Domneve, da bo do naslednjega sestanka prišlo naslednji teden, je sedaj potrdil tudi komisar Rehn. Slednji odzive obeh strani na svoj kompromisni predlog pričakuje do ponedeljka, z obema ministroma pa se bo spet sestal v sredo.

O morebitni podpori predsedujočega tria Francije, Češke in Švedske pri usklajevanju evropskega posredovanja pa je Rehn dejal, da je že v Bruslju pred neformalnim zasedanjem na Češkem povedal, da je pripravljen razmisliti o spodbudi državam članicam pri podpori pobude Evropske komisije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (44)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Domagoj
29. 03. 2009 23.47
Kako dolga senca haaškega sodišča še visi nad reševanjem meddržavnega spora o meji? Bili smo zelo jasni, da meddržavno sodišče v Haagu v tem trenutku ni sprejemljivo za Slovenijo. Če ne zaradi drugih razlogov, že zaradi ozračja, ki ga je ustvarila Hrvaška, da bo meddržavno sodišče odločilo njej v korist. To je atmosfera in percepcija glede sodišča, ki ga je Hrvaška ustvarila v Sloveniji in tudi v mednarodni javnosti s stalnim poudarjanjem, kako bo Slovenija na sodišču izgubila stik z odprtim morjem. Zato si težko predstavljamo, da bi lahko vlada privolila v meddržavno sodišče in hkrati preživela. Ovakvim izjavama ovaj vaš Žbogar će vas uništiti, sutra će naši mahati s ovom izjavom i odbiti Rehnov prijedlog, a čudit ćete se ko pura dreku.
Inspire
29. 03. 2009 14.13
Zanimivo spet FINEC ! Mu je Cvikel reku ,da mi HRVATE podpiramo ! Vsi druga vedo zakaj mi hrvaško še vedno blokiramo samo FINSKI zunanji minister govori svoj jezik ! Se ne čudim ! Mogoče je pa kaj kasiral eden ali drugi ?
Domagoj
29. 03. 2009 08.42
insaner 28.03.2009, 22:37, toliko toplega razumevanja lahko premore le nekdo, ki mu manjka značaja.
insaner
28. 03. 2009 22.37
Domagoj 28.03.2009, 19:45, toliko toplega razumevanja lahko premore le nekdo, ki mu manjka značaja
insaner
28. 03. 2009 22.30
prijazni hrvati nas uvrščajo med sosede, kakršni fizično obračunavajo z nemočnimi starkami ali s koli napadajo nemočne sosede z majhnimi otroki v naročju. šel sem se pogledat v ogledalo in se zgrozil – res sem pošast tem blagim bitjem
insaner
28. 03. 2009 22.26
na dnevnik.hr si lahko preberete o popolni izgubi spomina hrvatov - nimajo pojma, kdaj in zakaj smo se zlobni sosedje slovenci skregali z njimi. en priložen njihov komentarček so popovi cenzorčki zavrnili zaradi »neprimernih besed«. saj so bede
Bolivar
28. 03. 2009 22.17
/Na vprašanje tujih novinarjev, ali bi EU morala pritisniti na Slovenijo, je Stubb odgovoril: "V EU ne delujemo s pritiski. Slovenija ima absolutno fantastičnega zunanjega ministra."/ Ha ha ,saj ni več kaj dodati!!!!! :)
mali-kekec
28. 03. 2009 20.28
BB92620 28.03.2009, 14:47 2 Revčki smo, ne znamo Evropi pojasniti vse hrvaške zajebancije in enostranske poteze. Tu ne smeš biti fin in v rokavicah, Poglejte kako Hrvatje lobirajo in kakšne stresa Sanader. Zajebali bodo vso Evropo in nas. Pahor, če sedaj popustiš potem adijo naš lavor in izhod na odprto morje. Ostane nam le mirovna konferenca po Bučarjevo in Jelinčičevo. Pazi Hrvati prihajajo!!!!
poetess
28. 03. 2009 20.01
Domagoj - kako preprosto - imamo Domagaja, ki bi rešil vse... ker ni naiven!
Domagoj
28. 03. 2009 19.45
Za naivneže preprosto dejstvo; ..čas se izteka Slovenija je pa s Pahorjevo blokado samo poslabšala diplomatsko pozicijo Slovenije v EU. Vidi se jasno iz izjav in tudi tujega tiska da so nas siti. Manjka samo še sestanek Berlusconi in Sanader v smislu da si razdelita Jadran z ekološkimi conami in jurisdikcijo na polovico. Eu bi to zagotovo podprla ker bi se potem nujno zmanjšal pritisk Ameriške mornarice v Jadranu. Mi pa bi se za odprto morje obrisali pod nosom ker ga pač ne bi bilo. Ko je naša oblast letos začela trditi da je Hrvaška predložila dokumente ki prejudicirajo mejo, je morga celo zavajala javnost. Ti dokumenti bojda samo kažejo kako stanje je bilo na dan 25. 6. 1991.. Ker smo mi priznali ta datum kot temeljno točko potem smo tako tudi priznali Hrvaški kataster. Zato se pri nas sedaj zavlačuje in dela zdraho z vsemi EU državami. To blokado je treba končat, na mesto zunanjega ministra pa postaviti OSEBNOST!! Je pa zelo zanimivovprašanje zakaj se Pahorjeva oblast boji arbitraže ali pa sodišča. Kaj so Drnovškove vlade naredile narobe da smo sedaj v mat poziciji, čeprav želi vlada prikazati kako obvladujemo položaj in kako obvladujemo Eu in Hrvaško. Pametnim se zdi da je ravno obratno, in sicer da nas počasi vsi pritiskajo ob zid. Vstop Hrvaške v EU kot nujen politični proces je treba razumeti predvsem iz stališča da Hrvaško sedaj vojaško in politično obvladujejo ZDA. EU bi to rada končala, presekala in razširila svoj vpliv. In ko prevedemo v pravi namizni jezik tuje diplomate se reče tako: Slovenci vi ste cokla razvoju Unije, vaši kvadratni metri močvirja ki so po vrhu vsega še v Hrvaškem katastru nas ne zanimajo več.
poetess
28. 03. 2009 19.43
petdan - SE PODPIŠEM!
poetess
28. 03. 2009 19.42
minister Žbogar je eden najboljših dosedanjih ministrov na tem področju, čeprav šele na začetku, korektno opravlja svoje delo, vedno prisoten, pripravljen na vse in odločen tam, kjer je potrebno biti. IN NADVSE SIMPATIČEN!
sbosbo
28. 03. 2009 19.00
Kaj zdej, je blokada ali je ni??
petdan
28. 03. 2009 18.44
Treba je priznati, da naš zunanji minister Žbogar dobro opravlja svoje diplomatsko delo in prepričan sem, da bo tudi končni rezultat sprejemljiv za Slovenijo.
insaner
28. 03. 2009 18.11
dobro ohranjenega žbogarja zamenjam (tudi) za slabo ohranjenega thalerja
insaner
28. 03. 2009 18.06
"V EU ne delujemo s pritiski." ta izjava spominja na cenen dovtip "če aparat ne dela, ne uporabljaj sile, ampak vzemi večje kladivo" a le v primerih, ko / če to neka vlada dopusti / dopušča Grčija ter Poljska in Češka so dokaz, da so nekatere lahko tudi trmaste oz. značajne
mrhovinar
28. 03. 2009 17.54
bo mogu kdo umret, ker se drugač nič ne premakne...
vonbos
28. 03. 2009 17.26
ponosenslovenc 28.03.2009, 12:33 1 Hrvati bodo tko popušili v tej razmejitveni zadevi da se jim še sanja ne. Če hočjo dnar od unije bo treba kej dat za to :) KOKR SMO MI POPUŠL PR VINJETAH
gabrijela.t
28. 03. 2009 17.19
Normalno, da evropski poslanci pri sporu Slovenija - Hrvaška večinoma navijajo za Hrvaško, saj branijo lastne interese v ozadju. Vendar je to isto kot če bi podali predlog za legalizacijo trdih drog na ozemlju EU-ja, bi ga tudi večina evropskih poslancev podprla, saj se jim nebi bilo treba več skrivati po WC-jih. Ko se po 18letih političnih pritiskov južnih sosedov končno postavimo zase...smo pa kar naenkrat mi negativci v evropskem prostoru. Upam da se jim naši pogajalci ne bodo preveč pustili...
alex62
28. 03. 2009 16.46
Je že kdaj kakšen hrvat dal jasen odgovor??? Mogoče celo pošten?