Tujina

'ZDA bi lahko priznale Kosovo'

Bruselj, 29. 04. 2007 12.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
59

ZDA bi neodvisnost Kosova lahko priznale tudi v primeru ruskega veta v VS ZN, pravi nekdanji ameriški odposlanec Holbrook.

Tudi če se Rusija odloči za veto, bo na Kosovu prišlo do razglasitve neodvisnosti, pravi Holbrook
Tudi če se Rusija odloči za veto, bo na Kosovu prišlo do razglasitve neodvisnosti, pravi Holbrook FOTO: Reuters


Nekdanji odposlanec ZDA za območje Balkana Richard Holbrook je izjavil, da bi ZDA lahko priznale neodvisnost Kosova tudi v primeru ruskega veta v Varnostnem svetu ZN glede končnega statusa Kosova. "Tudi če se Rusija odloči za uporabo pravice veta v VS ZN, bo na Kosovu prišlo do razglasitve neodvisnosti in ZDA bodo priznale Kosovo še isti dan," je v Bruslju povedal Holbrook.

Holbrook je opozoril, da bo Rusija nosila odgovornost za morebiten izbruh nasilja, če se bo odločila za vložitev veta pri glasovanju o neodvisnosti Kosova v VS ZN. Ob tem je dodal, da bo ZDA pri priznanju neodvisnosti Kosova sledilo tudi več evropskih držav.

Švedski zunanji minister Carl Bildt, ki je tudi prisostvoval na novinarski konferenci v Bruslju, je ob tem Holbrooka opozoril, "da se igra z ognjem v Evropi, v čezatlantskih odnosih in na Balkanu". Po njegovih ocenah mora o prihodnjem statusu Kosova odločiti VS ZN.

Varnostni svet Združenih narodov
Varnostni svet Združenih narodov FOTO: Reuters


Slednji naj bi o končnem statusu ozemlja, ki je v upravi ZN od leta 1999, glasoval v prihodnjih tednih. Kosovo je sicer v preteklih dneh obiskala petnajstčlanska delegacija VS ZN, ki naj bi pred sprejetjem resolucije o Kosovu med štiridnevno misijo preverila stanje na terenu.

Pred vrnitvijo v New York je z vtisi o obisku v Srbiji in uradno še vedno njeni južni pokrajini seznanila še avtorja načrta o nadzorovani neodvisnosti Kosova, posebnega odposlanca ZN Marttija Ahtisaarija. Sobotna delovna večerja je potekala za zaprtimi vrati, Ahtisaari pa naj bi medtem odgovarjal na vprašanja članov delegacije VS ZN. Slednja se bo danes vrnila v New York, kjer naj bi pripravila svoje poročilo o razmerah na Kosovu.

Beograd z novim predlogom glede Kosova

Srbski premier Vojislav Koštunica je med četrtkovim obiskom misije Varnostnega sveta Združenih narodov v Beogradu svojim sogovornikom kot rešitev kosovskega vprašanja namesto nadzorovane neodvisnosti predlagal nadzorovano avtonomijo Kosova. Misija Koštuničevega predloga, ki je v naslednjih dneh dobila podporo Rusije, ni posebej komentirala, njen vodja Johan Verbeke je namreč dejal le, da so imeli priložnost neposredno slišati dodatno pojasnilo Beograda za rešitev kosovskega problema.

Nadzorovana avtonomija je pravi kompromis, saj izključuje vse skrajne opcije, je poudaril Koštunica
Nadzorovana avtonomija je pravi kompromis, saj izključuje vse skrajne opcije, je poudaril Koštunica FOTO: Reuters
Veleposlanik Rusije pri ZN Vitalij Čurkin je v soboto zatrdil, da je beograjski predlog pozitiven in da bi bilo "zagotovo smiselno, če bi ga preučili, kajti med pogajanji z Ahtisaarijem niso obravnavali ničesar drugega razen njegovega načrta". Čurkin je še zatrdil, da je na posamezne predstavnike članic držav VS ZN naredil vtis pristop Beograda, ker svojega predloga o nadzorovani avtonomiji ni ponudil kot ultimat, ampak kot osnovo za pogajanja z albansko stranjo.

Srbski premier je misiji pojasnjeval, da načrt posebnega odposlanca ZN za Kosovo Marttija Ahtisaarija predvideva "zaprto" oziroma "zakovano" rešitev, nadzorovana avtonomija pa bi omogočila vzpostavitev novega procesa, ki ne bi bil zaprt in ki bi ga bilo mogoče v prihodnje tudi spremeniti.Koštunica in njegovi sodelavci so tudi izpostavljali, da enkrat dane neodvisnosti kakšnemu ozemlju nikoli ne morete več odvzeti, ne glede na to, da je z njo prekršeno mednarodno pravo, po drugi strani pa so spremembe mogoče v primeru opredelitve za načelo avtonomije.

Srbija ponudila dobro rešitev

Koštunica je danes pojasnil, da je Srbija s predlogom izpričala popolno pripravljenost, da naredi pomemben korak pri iskanju dobre in obstojne rešitve za Kosovo. Nadzorovana avtonomija je pravi kompromis, saj izključuje vse skrajne opcije. V primeru sprejetja srbskega predloga bi bilo za Beograd popolnoma sprejemljivo, da prav VS ZN nadzoruje tako izvajanje kot uresničevanje te oblike avtonomije Kosova znotraj Srbije, je še povedal Koštunica.

KOMENTARJI (59)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tarzani
03. 05. 2007 12.46
Prvo Borec, eno vprašanje za tebe: bi po dolgih letih zatiranja (odstranjevanje izobraženih Albancev z zapiranjem, uboji, ...) in po enoletnem etničnem čiščenju s strani Srbov še hotel živeti z njimi v isti državi??? poskusi se vživeti v nihovo (kosovsko) kožo, če ne gre drugače, si predstavljaj, da bi bila Slovenija v takem položaju :) Kako bi se počutil, če bi preživel kruto vojno, pa bi se našel nek Prvo Borec in stresal *šale* na račun resnih zadev? Pa ko primerjate Koroško s Kosovom: pomembna razlika je v tem da so slovenski korošci sami odločili o svoji usodi in pozabili na svoj izvor, Albanci na Kosovu pa so bili prisiljeni se pridružiti Srbiji in se že dolgo časa borijo za odcepitev :) Samo tako, za tiste ki ne vejo teh podatkov. Lep pozdrav
Prvo Bore
02. 05. 2007 18.48
Pa tudi vse lokale imamo v Sloveniji. Zahtevamo manjšinske pravice ali pa svojo republiko
Tarzani
02. 05. 2007 12.25
Albanci smo staroselci na področju Albanije, Kosova, delu Makedonije, zelo majhnem delu Črne gore in majhnem delu Grčije. Do take situacije je prišlo zaradi deljenja albanskih ozemelj med sosednje države l.1913. To je prvi razlog za neodvisno Kosovo. Drugi je hud dolgotrajni teror nad kosovskimi Albanci s strani srbske policije in vojske, pa zločini med zadnjo *vojno*. Za to da bomo imeli 2 države, pa nismo albanci krivi, to je splet zgodovinskih okoliščin, jaz osebno bi raje videl eno Albanijo z vsemi ozemlji ki ji pripadajo, ampak realnost je drugačna... lep pozdrav
Rijad Proši?
01. 05. 2007 10.32
weper- moj post je bil smo replika na trditev, da Albanci niso staroselci. Spomni se Slovenije, kako nismo več hoteli živeti v skupnosti v kateri nismo videli prihodnosti. Zato razumem Kosovske Albance. Vojna v Sloveniji, Hrvaškem, Bosni in Kosovem ti verjetno pove stanje. Briga mene za Albance in Srbe, povem samo tisto kar se meni zdi realno in realno je, da je Kosovo že nekaj let samostojno.
weper
01. 05. 2007 10.21
rijo27 glede na tvoje poste, bi pa lahko tebe označili za albanca, ko tako širiš njihovo propagando. Če ne drugo pa zagotovo dobiš kakšen burek zastonj. Glede albancev in ilirov pa si tudi malce pretiraval. Sicer je res, da so iliri bistveno prispevali k etnogenezi zdajšnjih albancev ampak to je tudi vse. To je isto kot da rečeš, da so rimljani neposredni predniki italijanov, logično in preprosto vendar napačno. Nikoli nisem zagovarajal pravice nekega naroda na podlagi zgodovinske ali prazgodovinske predpravice, ker smo v končni fazi vsi naseljenci od nekoder in na ta način ne bi prišli nikamor. vglavnem dejstvo je, da morija na balkanu še ni končana in da tudi če balkanci ne vladajo več na tem področju, še ne pomeni, da se ne morejo pobijat med seboj.
Prvo Bore
30. 04. 2007 22.12
Drugače jih pa k sebi odpelj, če ne bodo sami prišli.
Prvo Bore
30. 04. 2007 22.06
Albanci so živeli v gorah srbi pa v nižini zelo plodna zemlja. kaj bi še želu vedet. Ti jih mešaš jabolke in hruške.
Prvo Bore
30. 04. 2007 21.59
mama dolenjka ata stajerc.
Rijad Proši?
30. 04. 2007 21.48
Prvo Borec-res ne gre mešati jabolk in češpelj.
Prvo Bore
30. 04. 2007 21.33
In ne v takem številu in imajo svojo državo. To je isto kot naši Koroški slovenci ali pa beneški slovenci
Rijad Proši?
30. 04. 2007 17.12
Prvo Borec- čeprav razumem, da širiš srpsko propagando, ker si Srb in do tukaj je vse čisto v redu. Vendar, da zavajaš javnost s svojim neznanjem iz zgodovine. Namreč, Albanci s Kosova spadajo med Arnaute ( ILIRI ) in so najstarejši narod na balkanu, kar jim priznajo tudi nekateri ugledni srpski "istoričari". Torej so staroselci. budda- glej, tebe nihče ne bo vprašal, koga bi ti rad imel za soseda in tvoj post nima nikakršne veze s člankom zgoraj.
Bedni
30. 04. 2007 16.47
prvoborec slovenci in hrvati kot staroselci dobijo zeleno luc za osamosvojitev. srbi v kninu in v bih imajo rdeci karton albancem na kosovu, ki niso staroselci se priziga rumena luc
budda
30. 04. 2007 15.37
strinjam se s tripom k je kr dobr napisov...tudi weper je dal premišljen post.r es pa je tudi to, da je zadnje čase šipcev v slo vedno več.kako si zrihtajo "pogoje" za delo in bivanje mi ni jasno, da pa ne zaidemo daleč stran, bi se pa slovenci moral prašat: kok dobr poznamo šipce in a bi ga res hotl za soseda prej kot srba? kok dobr folk sploh pozna srbe? cinično: seveda, če je srbsko pol pa že ni dobr...kaj je tuki sploh res? mislm pa, da za vsem tem sranjem, k se je dogajau oz. se se dogaja na balkanu stoji v ozadju amerika (jap...vidijo šanso kje bojo spet mastno zaslužl s svojo vojaško trgovino, vsi dobro vemo, da republikanci vodijo US and A in le ti so "bazirani" na vojaško industrijo; konc koncev zakaj so pa šli v irak? sigurno so šli iskat talibane...lol ja) drugo kot drugo pa vrjamem, da ima tudi Vatikan prste vmes.Ampak rajši nam o tej temi, ker vemo, da bojo pač janševci skočil po men ter me zmerjali s komunistom in podobno. Mislim, da bi se folk moral mal zamislt in dojet, da zahod ne ponuja samo dobrih stvari,ravno nasprotno...spet stvar posameznika...
Prvo Bore
30. 04. 2007 15.22
Vsi si staroselci, edino ne albanci.Oni so napodlagi tihega priseljevanja in natalitete, ki smo jo vsi plačevali. Naš otroški dodatek je bil kot plača dolj.
Bedni
30. 04. 2007 13.11
kje je razlika v zgodbah med: - slovenci in hrvati v sfrj in odcepitvi - srbi v bih in kninu in neodcepitvi - albancih na kosovu in kaj je vsem tem zgodbam isto.
weper
30. 04. 2007 11.06
lep pozdrav sicer sem to temo že komentiral vendar na članku, ki ni bil več aktualen, tako ta tukaj svoj post še enkrat predstavljam Dajte no fantje, malce več konstruktivne debate in malce manj medsebojnega podjebavanja. Če se odstranijo vse vaše brezvezne in nepomembne izjave, je potrebno rečt, da imata obe strani do določene mere prav in tudi obe narobe. Iz mednarodnopravnega vidika v primeru Kosova trčita dva koncepta in sicer nedotakljivost ozemeljske celovitosti mednarodno priznane države in koncept samoodločbe. Ta dva koncepta sta načeloma enakopravna vendar še vedno načelo nedotakljivosti nekako prevladuje nad samoodločbo. Obratno je moč zaslediti v redkih primerih, kjer je narodu dana možnost odcepitve kot skrajnega vidika samoodločbe v primeru sistematičnega nasilja nad tem narodom, poskusa izbrisa njegove identitete in da so bile preizkušene že vse možnosti (seveda neuspešno). Največji problem je zadnja točka, ker se kosovski Albanci sploh nočejo pogovarjati o dobeni obliki avtonomije, razen o neodvisnosti. Drugi še večji problem obstaja v opredelitvi kosovskih Albancev, ali so narod ali so manjšina. Po vseh kriterijih, ki obveljajo v mednarodnem pravu so čisto navadna narodnostna manjšina. Seveda pa je to zelo spolzko področje in po določenih kriterijih bi jih lahko opredelili tudi za narod. Ampak dejstvo je, da bo Kosovo tako ali drugače pridobilo samostojnost. Vprašanje je samo kaj se bo zgodilo po tem in kakšen bo nadaljni razvoj dogodkov. Res je, da se z določenimi ukrepi blaži boleča izguba ozemlja za Srbijo (vendar glede BIH, tudi Nemčija kot država v 2. SV ni bila spoznana za krivo in ni tako lahko obsoditi eno državo za sodelovanje oz. povzročitev vojne. Ali bo kdo tožil ZDA za napad na Irak in več kot ducat drugih držav v zadnjih 50 letih? So tudi poskusili pa pogoreli). Problem je v tem, da se neodvisnost Kosova ne more izpeljati na podlagi OZN resolucije 1244, ker ta predvideva ozemeljsko celovitost Srbije in niti ne na podlagi stališča kontaktne skupine, ker ta deluje soglasno, tukaj pa Rusija blokira enotno stališče. Torej verjetni scenarij: Ahtisaarijev predlog pade na varnostnem svetu, Kosovo samo razglasi neodvisnost, seveda takoj s priznanjem ZDA in podpornih držav (EU). Srbija se sklicuje na resolucijo 1244 in lahko povsem upravičeno zahteva umik UNMIK-a iz Kosova, ker se misija izteče. Takoj se bodo prekinili diplomatski stiki med Srbijo in drugimi državami, možni spopadi na posameznih območjih tudi v obmejnih občinah v Srbiji. Seveda povračilni napadi Albancev na srbske enklave na Kosovu. Na podlagi tega lahko kosovski Srbi zahtevajo odcepitev od Kosova in sicer iz istih vzrokov kot sedaj Albanci. V drugih državah pa seveda kaos v BIH, kjer so Srbi kot konstitutivni narod upravičeni do samoodločbe sploh pa po dejstvu, da z neodvisnim Kosovim padejo zaključki Banditerjeve komisije , ki je zaključila da je SFRJ razpadla in, da smo republike imajo pravico do neodvisnosti. Seveda pa se zgodba nadaljuje v Gruziji, Cipru (kjer je še najbolj podobna situacija), drugod po EU in še kje. Torej all hell will break out. To je sicer worst case scenario, vendar nič novega na Balkanu. Pa še en komentar na učinkovitost, sposobnost in poznavanje razmer mednarodne skupnosti do situacije: pojma nimajo in jih tudi ne briga. Veliki igralci imajo v tej mineštri svoje adute in interese in jim smrt tudi tisočih nič ne pomeni kot smo videli na področju bivše Juge, Ruande, Irak, .....
ernest83
30. 04. 2007 10.59
No, če so Srbi pred 700 leti rešli evropo pred turki, moramo pa ja zdaj takoj prestavit sedež EU-ja iz Bruslja v Prištino. In seveda jih postavit na prestol Evrope. Sploh nobene evropske ustave več ne rabimo. No, realnost je bolj taka, da ima Turčija boljše možnosti, da kmalu pride v EU kot Srbija. Časi se spreminjajo ja. Samo to nima nobene veze s Kosovim. Albanci so še hujši.
Prvo Bore
30. 04. 2007 10.08
Vidi se da nekateri ne razumejo, da smo VSI narodi Jugoslavije dobili po nosu, razen Šipcev. Šipci bodo zmagovalci vsega tega in pri njih se je vse to začelo. Za bruhat !!! Bomo videli nadaljevanje vsega tega. Kot pa vidim, je zelena in bela mafija ugotovila, kaj je to medij.
Bedni
30. 04. 2007 08.31
kje so bile posebne enote in legija ob obiskih delpontejeve, holbrooka, ahtisarija. mogoce bi mogl srbi se kakega pospravt, pol bi se pa zadeve mal umirile. tko pa americani rinejo nos v vsako lukno. mogoce pa na njihovih tleh zbuditi nemire.
saladin@email.si
30. 04. 2007 08.16
@action, ne razumeš...da je YU razpadla in tako z njo njene republike...nevm kaj majo s tem ITA in HUN. Čeprav so italjani blago pritiskali po razpadu SLO. Da, se vidi po komentarjih v kakšni zmoti živijo srbi..."srbija do tokija a sad velika ko nokia" :) Bratje srbi ne serite puno...sral ste nam 50 let pa ste jih vseeno dobli po p*cki !!! Tu ne govorim o vseh srbih...kajti vsi niso takšnega mišljenja. Škoda pa da je slednjih zelo malo. p.s.:vem kam it na sladoled pa po kebab...:=)