Ameriški kongres mora na podlagi zakonov odobriti prodajo ali ponovno prodajo orožja tretjim državam, v obliki, ki je bila predmet prvotne prodaje, preden se lahko zaključi postopek v State Departmentu. Ta nato preveri, če so vse nadgradnje v skladu s pogodbami o prodaji in nadaljni prodaji ameriškega orožja. V Kongresu so vrednost vojaških letal, ki so jih izdelali v 80. letih prejšnjega stoletja, ocenili na 118 milijonov evrov.
Vrednost izraelsko-hrvaške pogodbe o nakupu 12 vojaških letal F-16 je 400 milijonov evrov, razlika v višini 282 milijonov evrov pa naj bi bila v opremi, ki jo je Izrael vgradil v posodobljeno različico F-16, bolj znano kot barak, za katero se je na mednarodnem razpisu odločila Hrvaška. ZDA niso bile zadovoljne z zagotovili, ki jih je podal Izrael, saj naj bi po njihovo kršil prodajno pogodbo, predvsem določila o jamstvu in glede podaljšanja življenjske dobe letala.
Kot je za Večernji list že prej povedal State Department, si sicer ZDA želijo, da se letala dobavi v obliki, kot jih želi Hrvaška, a so postavili stroge pogoje za prodajo. Kot je bilo napačno zapisano v številnih medijih, ZDA ne vztrajajo pri prodaji F-16, kot so jih dobavile Izraelu v 80. letih prejšnjega stoletja, ampak gre za stvar jamstev. Med ZDA in Izraelom že potekajo pogajanja glede teh določil, v reševanje spora se je vključil tudi sam izraelski premier Benjamin Netanjahu. State Department je v preteklosti že izjavil, da je predlagan načrt dober, a da je treba uskladiti še nekaj podrobnosti. Te uskladitve, kakor kaže, niso bile uspešne.
Je prodaja propadla?
Kot poročajo številni hrvaški mediji, naj bi se prodaja na drugem nivoju začela zapletati. Obrambni minister James Mattis naj bi bil proti ublažitvi strogih pogojev, kot so jih zahtevali Izraelci. Prodaja letal barak naj bi tako bila praktično nemogoča, saj naj bi Izraelci, tudi Benjamin Netanjahu, bili neuspešni. Tudi sam izraelski premier naj bi nad pogajanji že obupal.
Kot je neimenovani vir povedal za portal Axios, naj bi bila ta prodaja izgubljen primer: "Zaradi neznanih razlogov, so ZDA otežile prodajo letal in mi smo očitno narobe razumeli njihove želje. Mislimo, da prodaja ni možna in da se z ZDA ne bomo uspeli dogovoriti."
Hrvaška vlada je že v preteklosti sporočila, da jih izraelska letala zanimajo zgolj, če bodo v dogovorjenih specifikacijah.
KOMENTARJI (154)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.