Powell: Prijateljev ne pretepamo
"Predlog, naj kandidatke s podpisom sporazuma počakajo, dokler pravnih posledic takšnega dejanja ne preuči EU, je po našem mnenju neprimeren, zlasti v smislu vplivanja na zunanjo politiko kandidatk še pred njihovim vstopom v unijo," je bil kritičen tiskovni predstavnik ameriškega State Departmenta Phillip Reeker.
Ameriški državni sekretar Colin Powell je v torek pojasnil, da ameriška vlada drugih držav ne želi prisiliti k sklenitvi dvostranskih sporazumov z ZDA. Po srečanju s špansko kolegico Ano Palacio je v Washingtonu pojasnil, da so ZDA o tej temi vodile pogovore z vsemi državami članicami EU in drugimi državami. "A naših prijateljev ne pretepamo in jih tako ne silimo k podpisu sporazuma, pa tudi grozimo jim ne," je dejal vodja ameriške diplomacije.
Bruselj okrcal Romunijo
Doslej sta sporazum o neizročanju ameriških državljanov Mednarodnemu kazenskemu sodišču (ICC) na podlagi načela recipročnosti podpisala le Izrael in Romunija, kot prva evropska država. Evropska komisija je Bukarešto obtožila, da s tem podpisom ogroža oblikovanje enotnega evropskega stališča glede ameriških zahtev, saj bi se, kot so prepričani v Bruslju, kot kandidatka za članstvo v EU morala prej posvetovati z državami članicami in z njimi uskladiti stališča.
EU za enotno stališče kandidatk
Ostale kandidatke, na katere so se ZDA že obrnile z enakim predlogom, pa je komisija pozvala, da za zdaj ne storijo nobenega koraka oziroma naj ne podpišejo nobenega sporazuma, saj predsednik komisije Romano Prodi želi, da bi kandidatke pred podpisom dogovora najprej počakale na popolno analizo EU o posledicah podpisa takšnega dogovora. Sicer namerava petnajsterica skupno stališče do tega vprašanja sprejeti septembra.
Human Rights Watch nasprotuje ameriškemu izsiljevanju
ICC, prvo stalno mednarodno sodišče, pred katerim bodo lahko sodili storilcem genocida, zločinov proti človečnosti, vojnih zločinov in agresije, je bilo ustanovljeno julija v Haagu. Pristojno bo za zločine, storjene po 1. juliju letos. Doslej je sporazum o ustanovitvi sodišča ratificiralo 77 držav, skupščina držav podpisnic pa se bo prvič sešla 3. septembra na sedežu Združenih narodov v New Yorku.
ZDA sodišču nasprotujejo, ker se bojijo vpletanja mednarodnih organov v ameriško suverenost, zato zdaj lobirajo pri posameznih državah za imuniteto ameriških državljanov pred ICC.
Tako ravnanje Washingtona so obtožile tudi nevladne organizacije za zaščito človekovih pravic. Izvršni direktor Human Rights Watch Kenneth Roth meni, da se morajo vlade upreti najnovejšemu izsiljevanju ameriške administracije. Kot je dodal, je le malo verjetno, da bi Američani "v času globalne vojne proti terorizmu ogrozili vojaške odnose z drugimi državami zgolj zaradi ne preveč verjetne možnosti, da bi bil ameriški državljan deležen nepravičnega sojenja". "Ta hipokrizija je obenem tudi znak, da vladavina prava velja le za ostale ljudi, ne pa tudi za ameriške državljane," meni Roth.