Na smrt obsojeni Mehičani v ameriških zaporih čakajo na izvršitev kazni, in jih niso seznanile s pravico do konzularne pomoči njihove vlade. Sodišče je ZDA naložilo, da morajo ponovno proučiti obsodbe za 51 na smrt obsojenih Mehičanov. Mehika je postopek proti ZDA pred Meddržavno sodišče v Haagu (ICJ) sprožila 9. januarja lani in zahtevala, da ZDA ustavijo usmrtitve 52 mehiških državljanov, ker ameriške državne in krajevne oblasti sistematično kršijo določila Dunajske konvencije o konzularnih odnosih iz leta 1963. Ta med drugim zahteva, da oblasti po aretaciji tujega državljana obvestijo o pravici do pogovora s konzularnimi predstavniki njegove države.
Zaslišanja pred tem sodiščem v Haagu so se začela 15. decembra lani in so trajala štiri dni. Kot je v pisni utemeljitvi vloge pred sodiščem v Haagu pojasnil mehiški pravnik Gomez Robledo, ZDA sistematično kršijo pravice obtožencev iz Mehike, saj jim državne in krajevne oblasti ne omogočijo pravice do pogovora s konzularnimi predstavniki.
Ameriški pravniki pa so vztrajali, da Mehika ni dokazala kršenja pravic iz Dunajske konvencije ter da sodišče ne sme posegati v suverene pravice ameriških držav, da izberejo takšen kazenski sistem, kot si ga same izberejo. Ameriški odvetnik William Taft je zatrdil, da so mehiški državljani dobili pravično sojenje. Mehiški predsednik Vicente Fox je avgusta 2002 odpovedal obisk Teksasa, kjer bi se moral srečati s predsednikom Georgeom Bushem, ker niso uslišali njegove prošnje, naj ne usmrtijo Javierja Suareza Medine zaradi umora policista v Dallasu. Fox je ameriškega predsednika nato obiskal v začetku marca.