Po domnevnem napadu s kemičnim orožjem na sirsko Dumo, v katerem je umrlo najmanj 70 ljudi, odločitev ZDA o vojaškem posredovanju še vedno visi v zraku. Po poročanju CNN sta dva rušilca ameriške vojske, opremljena z raketnimi izstrelki tomahawk, že na poziciji. A Donald Trump je po seriji grozečih tvitov vendarle nekoliko omilil svojo retoriko okoli napada na Sirijo.
"Nikoli nisem rekel, kdaj se bo zgodil napad na Sirijo. Lahko se zgodi zelo hitro ali sploh ne tako kmalu. Karkoli se zgodi, so ZDA pod mojim vodstvom odlično opravile svoje delo pri posredovanju proti Islamski državi na tem območju. Kje je vaša zahvala Ameriki?" je tvitnil.
Sirski predsednik Bašar al Asad je ne glede na Trumpovo umirjanje retorike opozoril, da bi kakršnokoli zahodno posredovanje v Siriji zgolj še dodatno destabiliziralo regijo. Tudi tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je posvaril, da se je "izjemno pomembno" izogniti korakom, ki bi spodbudili dodatne napetosti. Nadaljnje stopnjevanje bi bilo slabo za celoten mirovni proces v Siriji, je dejal.
Zaradi stopnjevanja napetosti v Siriji je danes zaskrbljenost izrazil tudi slovenski zunanji minister Karl Erjavec, ki opravlja tekoče posle. Menil je, da morebitno vojaško posredovanje ZDA v Siriji ne bo izboljšalo položaja v tej državi. Zavzel se je za diplomatsko, politično rešitev.
Macron pravi, da ima dokaze
Francoski predsednik Emmanuel Macron, ki odločitve o sodelovanju Francije pri napadu na Sirijo še ni sprejel, je sporočil, da ima dokaze o uporabi kemičnega orožja v napadu na Dumo. "Imamo dokaz, da je režim Bašarja al Asada prejšnji teden uporabil kemično orožje, najmanj klorin," je sporočil, več podrobnosti pa ni želel izdati. Macron je že včeraj zavzel stališče, da bi bile tarča napada, če bi ga izvedli, sirske tovarne s kemičnim orožjem. Ob tem je v intervjuju za televizijo TF1 napovedal, da bo Francija na to odgovorila takrat, ko se bo za to odločila, poročajo tuje tiskovne agencije.
"Sprejeti moramo odločitev, kdaj bi bilo to najkoristnejše in najučinkovitejše," je pojasnil glede datuma morebitnega vojaškega napada na Sirijo. Dodal je, da se o tem še usklajuje z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom. "Naše ekipe tesno sodelujejo," je dejal.
Francoski predsednik, ki je uporabo kemičnega orožja že večkrat označil za skrajno mejo, je še dejal, da je eden od njegovih ciljev "odstraniti zmogljivosti sirskega režima za kemične napade".
Obenem je Macron zagotovil, da Francija ne bo dovolila stopnjevanja razmer ali česar koli, kar bi lahko ogrozilo stabilnost regije. "A režimom, ki verjamejo, da lahko delujejo nekaznovano, ne smemo dovoliti, da na najhujši možen način kršijo mednarodno pravo," je poudaril.
Asad odgovornosti za napad s kemičnim orožjem ne prevzema
Ameriški predsednik je včeraj prek Twitterja sporočil, da bo izvedel raketni napad na Sirijo in Rusiji požugal, da se ne bi smela pečati z živaljo, "ki s plinom ubija nedolžne ljudi in pri tem uživa". Sirski predsednik Bašar al Asad odgovornosti za napad noče prevzeti, vztrajno pa ga pred obtožbami brani tudi njegova zaveznica Rusija.
ZDA naj bi se o odprtih možnostih za napad na Sirijo najprej posvetovale s partnerskimi državami, Izraelom, Savdsko Arabijo, Francijo in Veliko Britanijo.
Predstavnica Bele hiše Sarah Sanders je novinarjem sporočila, da končna odločitev še ni padla, a da so ZDA za incident okrivile Rusijo. "Predsednik ima na mizi številne možnosti, a še ni izbral nobene," je dejala Sandersova.
V Dumi dvignili sirsko zastavo
Sirski režim je medtem prevzel nadzor nad dosedanjo uporniško enklavo Vzhodna Guta blizu sirske prestolnice Damask, je sporočilo rusko obrambno ministrstvo. Kot so dodali, je dokaz za to zastava sirskega režima, ki plapola nad mestom.
"Danes se je zgodil pomemben dogodek v zgodovini Sirije. Dvig zastave sirskega režima nad zgradbo v mestu Duma kaže, da je režim prevzel nadzor nad tem mestom in posledično nad celotno Vzhodno Guto," je za rusko tiskovno agencijo Interfax dejal generalmajor Jurij Jevtušenko, vodja ruskega vojaškega centra za spravo v Siriji.
Po poročanju sirskega observatorija za človekove pravice so preostali uporniki v Dumi v sredo predali orožje ruski vojaški policiji, njihov vodja Isam Buvajdani pa je zapustil enklavo in odšel na ozemlje na severu Sirije, ki je še pod nadzorom upornikov.
Sirski režim je silovito ofenzivo na Vzhodno Guto, zadnjo uporniško enklavo, ob podpori Rusije začel 18. februarja. V spopadih za enklavo je umrlo več kot 1600 civilistov, več deset tisoč jih je zbežalo.
Vojska v pripravljenosti
Več povezav kaže na to, da bi se napad lahko zgodil kmalu, saj se nanj že pripravljajo, poroča BBC. Viri visoko v ameriški vojski so potrdili, da so sile predsednika Asada že premestile nekaj letal na položaje za zaščito pred napadi. New York Times poroča, da so sirska letala premaknili na rusko bazo na obali blizu Letakije, pa tudi vojake in vojaško opremo.
Ameriški obrambni minister James Mattis je dejal, da odziv na napad še preučujejo, "a vojska je v pripravljenosti, da ob predsednikovi odločitvi ukrepa". Predsednik sicer še ni določil časovnice vojaških napadov, a rušilec ameriške vojske USS Donald Cook že čaka v Sredozemskem morju.
Trump se je o sirski krizi v sredo po telefonu pogovarjal s turškim predsednikom Recepom Tayyipom Erdoganom, s katerim naj bi tudi vnaprej ostala v tesnih stikih glede tega vprašanja. Turčija in ZDA sta sicer zaveznici v zvezi Natu, je pa v zadnjih mesecih Turčija začela tesno sodelovati tudi z Rusijo, s katero sicer v Siriji podpirata ločeni strani.
'Pazite, da stvari ne uidejo izpod nadzora'
Spričo napetosti zaradi domnevne uporabe kemičnega orožja v Siriji in groženj z vojaškim posredovanjem je v sredo izrazil zaskrbljenost generalni sekretar ZN Antonio Guterres. Glasoval je o treh ločenih predlogih resolucije o preiskavi dogodkov, ki sta jih predlagali ameriška in ruska stran.
"Tesno sem spremljal tudi razvoj v VS in obžalujem, da ta doslej še ni dosegel dogovora o tem vprašanju," je Guterres sporočil v izjavi.
Kot je dodal, je v sredo poklical veleposlanike petih stalnih članic VS ZN – ZDA, Rusije, Kitajske, Francije in Velike Britanije – in jim izrazil zaskrbljenost glede trenutnih razmer ter potrebo, da se izognejo temu, "da bi stvari ušle izpod nadzora".
"Ne pozabimo, da morajo biti v končni fazi naša prizadevanja usmerjena v končanje grozljivega trpljenja sirskega naroda," je še sporočil.
KOMENTARJI (1141)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.