Z nadaljevanjem nemirov na vzhodu Ukrajine ameriške oblasti razmišljajo o dobavi orožja in vojaške opreme ukrajinski vojski v boju proti proruskim separatistom, je v nedeljo poročal ameriški dnevnik New York Times. Ameriški predsednik Barack Obama se do vprašanja še ni opredelil, njegova administracija pa o tem že razmišlja.
Poveljnik sil zveze Nato v Evropi Philip Breedlove takšno idejo podpira, ameriški državni sekretar John Kerry pa se je o tem pripravljen pogovarjati, med drugim navaja dnevnik.
ZDA obtožujejo Rusijo, da vodijo vojno v Ukrajini, a se zaenkrat za dobavo orožja Kijevu doslej niso odločile.
Bela hiša je namesto tega omejila ameriško pomoč na pomoč "brez orožja", ki vključuje zaščitne jopiče, medicinsko opremo in radar za zaznavanje raket.
"Čeprav se še vnaprej osredotočamo na iskanje rešitev po diplomatski poti, vedno razmišljamo tudi o drugih možnostih, ki bi omogočile prostor za pogajanja," je za časnik dejala tiskovna predstavnica ameriškega sveta za nacionalno varnost Bernadette Meehan.
K širši razpravi poziva tudi neodvisno poročilo, ki je nastalo pod taktirko osmih nekdanjih visokih ameriških uradnikov. V njem pozivajo, da ZDA pošlje Ukrajini orožje in opremo v vrednosti dobrih 2,5 milijarde evrov.
Nato v četrtek z novimi silami kot odziv na dogodke v Ukrajini
Obrambni ministri zveze Nato bodo na zasedanju v četrtek v Bruslju predvidoma uradno potrdili vzpostavitev bojne konice - sil za zelo hitro odzivanje, s katero zavezništvo krepi vidnost na vzhodu Evrope v odziv na rusko-ukrajinsko krizo. Zasedanja se bo udeležil tudi slovenski obrambni minister Janko Veber.
"Agresija Rusije proti Ukrajini ni osamljen incident, temveč spreminja pravila igre v evropski varnosti," je danes v Oslu poudaril namestnik generalnega sekretarja Nata Alexander Vershbow. "Ostati moramo enotni in odločni ... Sčasoma bo Rusija uvidela, da je v njenem lastnem interesu, da se vrne k politiki sodelovanja, a le, če ji bomo jasno pokazali, da svoja načela jemljemo resno," je še poudaril Vershbow.
Del Natove strategije do Rusije v odzivu na ukrajinsko krizo je akcijski načrt pripravljenosti, potrjen septembra lani na vrhu v Walesu, ki predvideva krepitev vidnosti Nata na vzhodu Evrope z vzpostavitvijo bojne konice - sil za zelo hitro odzivanje.
Obrambni ministri bodo v četrtek predvidoma uradno potrdili vzpostavitev teh sil zelo visoke stopnje pripravljenosti - brigade od 4000 do 6000 vojakov, ki naj bi bila sposobna namestitve v petih dneh. Potrdili naj bi tudi namestitev poveljniških elementov v nekaterih vzhodnih zaveznicah. Ti elementi vključujejo osebje in opremo, ki bi omogočili hitro razmeščanje sil.
Mobilizacija separatistov v Ukrajini
Vodja samooklicanih separatističnih proruskih oblasti v regiji Doneck na vzhodu Ukrajine Aleksander Zaharčenko je med tem danes napovedal, da bodo v desetih dneh v Donecku izvedli splošno mobilizacijo, med katero bodo vpoklicali do 100.000 mož za ofenzivo proti Kijevu.
Do napovedi prihaja, potem ko so separatisti na vzhodu Ukrajine minuli teden napovedali okrepitev ofenzive za prevzem nadzora nad celotnim območjem separatističnih regij Doneck in Lugansk, pa tudi po tem, ko je v soboto propadel nov poskus mirovnih pogovorov.
Putin obe strani poziva k umiritvi
Ruski predsednik Vladimir Putin je zelo zaskrbljen zaradi razmer v Doneškem bazenu na vzhodu Ukrajine in poziva sprti strani k prekinitvi spopadov, je sporočil Putinov tiskovno predstavnik Dmitrij Peskov. "Predsednik je zelo zaskrbljen zaradi razvoja dogodkov v Doneškem bazenu in poziva vse strani v konfliktu, da nemudoma prekinejo borbene dejavnosti in vsako nasilje," je dejal Peskov.
KOMENTARJI (450)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.