
Poročilo, ki je dopolnilo februarske "Ocene nacionalne varnosti" (NIE) in nosi naslov "Možnosti za iraško stabilnost", je sestavilo vseh 16 ameriških obveščevalnih agencij.
V njem bodo potrditev svojih stališč našli tako zagovorniki politike ameriškega predsednika Georgea Busha kot nasprotniki nadaljevanja ameriške udeležbe v iraški državljanski vojni.
Ob vseh črnogledih ugotovitvah namreč obveščevalci dodajajo, da bi umik ameriške vojske iz Iraka položaj še poslabšal, kar zadnje tedne nenehno poudarja tudi Bush.
Bush je v sredo celo opisoval katastrofalne dogodke po ameriškem umiku iz Vietnama in opozarjal, da se bo to zgodilo tudi v primeru hitrega ameriškega umika iz Iraka. Poročilo prav tako govori o napredku, ki ga na vojaškem področju dosegajo ameriški vojaki po Bushevi odločitvi, da v Irak pošlje dodatne sile.
Več kot štiri leta po strmoglavljenju režima predsednika Sadama Huseina nove iraške varnostne sile še vedno niso sposobne samostojnega delovanja, čeprav pa ob boku ameriških in drugih tujih enot menda delujejo zadovoljivo.
Rešitev: več pobud s strani sunitov

Ocena ameriških obveščevalnih agencij glede politične prihodnosti Iraka pa je črnogleda. Iraška vlada premiera Nurija al Malikija naj bi bila v prihodnjih šestih do 12 mesecih v še bolj kočljivem položaju, ker je vse bolj izpostavljena kritikam šiitskih, sunitskih in kurdskih skupin ter verskega voditelja šiitov ajatole Alija al Sistanija.
Po mnenju obveščevalcev je še najboljše upanje za uspeh v Iraku več takšnih pobud, kot so jih pokazali suniti, ki so se organizirali in skupaj z Američani delujejo proti teroristični mreži Al Kaidi. Vendar bi morala vlada v Bagdadu takšne pobude "z dna" podpreti. Zagovorniki Busheve politike v poročilu vidijo potrditev prepričanja, da se ameriška vojska iz Iraka še ne sme umikati.
Demokrati pa vidijo potrditev dejstva, da v Iraku ni političnega napredka, ameriška vojska pa ostaja sredi državljanske vojne. Obe strani tako vztrajata pri svojem in tudi težko pričakovano septembrsko poročilo poveljnika enot na terenu, generala Davida Petraeusa, in ameriškega veleposlanika v Iraku Ryana Crockerja ne bo spremenilo utrjenih stališč.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.