Tujina

ZDA potrdile jedrski poskus

Tokio/New York, 16. 10. 2006 09.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Analiza vzorcev zraka po domnevnem jedrskem poskusu S. Koreje je pokazala prisotnost radioaktivnih delcev.

Ameriška vlada je sporočila, da so v vzorcu zraka iz 11. oktobra, dva dni po domnevnem jedrskem poskusu v Severni Koreji, našli sledi radiokativnih delcev, kar naj bi dokazovalo, da je azijska država izvedla jedrski poskus.

Nacionalni direktor za obveščevalne dejavnosti John Negroponte je še povedal, da je šlo za relativno majhno jedrsko eksplozijo, saj ni dosegla enega kilotona oziroma tisoč ton TNT.

Iran zavrača sankcije

Kim Džong Il
Kim Džong Il FOTO: Reuters

ranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad je izjavil, da zavrača sankcije Varnostnega sveta Združenih narodov proti Severni Koreji zaradi severnokorejskega jedrskega poskusa. Ahmadinedžad je za iransko državno televizijo ZDA obtožil, da VS ZN izkoriščajo kot "orožje za vsiljevanje svoje hegemonije" in zahtevo VS ZN, naj Teheran prekine z bogatenjem urana, označil za "nezakonito". Dodal je, da bo Iran z jedrskim programom nadaljeval brez strahu.

Iran je za severnokorejski jedrski poskus obtožil ZDA, saj naj bi bil le odgovor na ameriški pritisk. ZDA so v nedeljo sicer Iran ponovno opozorile zaradi njihovega jedrskega programa in izrazile upanje, da se bo Iran s pomočjo sprejetih sankcij proti Severni Koreji česa naučil.

VS ZN je Iranu postavil rok za ustavitev jedrskega programa, v nasprotnem primeru pa mu zagrozil s sankcijami. Rok se je sicer iztekel 31. avgusta, kljub temu pa sankcij zaenkrat še niso uvedli.

"Upam, da se bodo tako naučili, da se bodo v primeru nadaljnjega prizadevanja za razvoj jedrskega orožja soočili z enako osamitvijo in omejitvami kot Severna Koreja," je povedal ameriški veleposlanik pri ZN John Bolton.

Iran sicer poudarja, da je njihov jedrski program namenjen proizvajanju elektrike in je po besedah Ahmadinedžada "v okviru mednarodnih pravil", medtem ko je Severna Koreja priznala, da razvija jedrsko orožje zaradi ameriških groženj.

Povabilo na pogovore

Za severnokorejsko jedrsko oboroževanje so po mnenju korejske javnosti najbolj odgovorne ZDA.
Za severnokorejsko jedrsko oboroževanje so po mnenju korejske javnosti najbolj odgovorne ZDA. FOTO: Reuters
Kim Jong Nam, drugi v hierarhiji severnokorejskih voditeljev, ceremonialni predsednik države in predsednik njenega parlamenta, je zatrdil, da bo Severna Koreja okrepila svojo vojsko in porazila ZDA.

Potem ko je Varnostni svet Združenih narodov v soboto zvečer sprejel resolucijo o sankcijah proti Severni Koreji, je novoizvoljeni sekretar Združeni narodov Ban Ki Mun severnokorejsko vlado povabil na pogovore.

Ban je japonskim novinarjem povedal, da se je januarja, ko bo tudi uradno začel svoj mandat, pripravljen sestati in osebno pogovoriti s severnokorejskim voditeljem Kim Džong Ilom. "Glede na situacijo bom sprejel ustrezne ukrepe," je napovedal Ban in razložil, da ima s pogovori veliko izkušenj. Sodeloval je namreč na šeststranskih pogovorih, kjer so ZDA, Južna Koreja, Japonska, Kitajska in Rusija poskušali Severno Korejo prepričati, da opusti svoj jedrski program.

Čeprav so države soglasno sprejele resolucijo, pa si glede izvajanja sankcij niso enotne
Čeprav so države soglasno sprejele resolucijo, pa si glede izvajanja sankcij niso enotne FOTO: Reuters

Čeprav so države soglasno sprejele resolucijo, pa si glede izvajanja sankcij niso enotne. Države se ne morejo uskladiti predvsem glede nadzora blaga, ki prihaja v Severno Korejo in iz nje, s čimer bi preprečili tihotapljenje orožja, jedrske tehnologije in balističnih izstrelkov. Najbolj zadržana je še vedno Kitajska, medtem ko Avstralija in Japonska že načrtujeta še ostrejše sankcije proti Severni Koreji.

Kitajska je danes sicer sporočila, da podpira nadzor tovora v morju pred korejsko obalo, vendar pa odločno nasprotuje prepovedi trgovanja Severne Koreje.

Izpolniti morajo dogovor

Resolucija prepoveduje dobavo orožja Severni Koreji, uvaja pa tudi trgovinske omejitve in omejitve potovanj. Uporabo sile izključuje, od Pjongjanga pa zahteva, naj uniči vse svoje jedrsko orožje. Resolucija vključuje tudi prepoved uvoza luksuznih izdelkov na sever Korejskega polotoka, kar naj bi zadelo predvsem severnokorejskega voditelja.

Ameriški veleposlanik na Japonskem Thomas Schieffer je izjavil, da pripravljenost Severne Koreje, da se ponovno udeleži šeststranskih pogovorov, ne bo ublažilo sankcij. "Vrnitev za pogajalsko mizo ne zadostuje. Na pogovorih se mora Severna Koreja strinjati s pogoji in načinom izvajanja dogovora, ki smo ga sprejeli 19. septembra. Če bi mednarodna skupnost ocenila, da so izpolnili pogoje, bi sankcije umaknili," je povedal Schieffer in dodal, da se to po vsej verjetnosti še ne bo tako hitro zgodilo.

Severna Koreja se od novembra 2005, ko so se hoteli dogovoriti o izvedbi dogovora, ni želela več udeležiti pogovorov.

ZDA odgovorne za jedrski poskus

ZDA nosijo največjo odgovornost za severnokorejski jedrski poskus, je pokazala javnomnenjska raziskava, ki jo je danes objavil južnokorejski časnik Korea Times. 43 odstotkov vprašanih Južnokorejcev je menilo, da so ZDA glavni krivec za severnokorejski jedrski poskus, 37,3 pa meni, da je to Severna Koreja sama. Skoraj 14 odstotkov je odgovornost za jedrski poskus pripisalo Južni Koreji, sledita pa z 2,4 odstotka Kitajska in Japonska z odstotkom.

Kitajska je na delih svoje meje s Severno Korejo začela graditi masivno ograjo iz bodeče žice in betona, kar nekateri označujejo za začetek prvih napetosti med nekdanjima zaveznicama. Čeprav so ograjo začeli graditi šele po jedrskem poskusu Severne Koreje, pa so s Pekinga sporočili, da so projekt odobrili že leta 2003.

Časnik Korea Times je medtem v prispevku urednika navajal citat iz avtobiografije nekdanjega ameriškega državnega sekretarja Colina Powella, v kateri je ta zapisal, "da je bil ključni cilj ameriških neokonservativcev menjava režima v Pjongjangu, šeststranska pogajanja pa so bila le pretveza". "Občutek Pjongjanga o ameriški grožnji bi bil lahko pretiran, a ne povsem brez razlogov," je še pisalo v prispevku.

Časnik še dodaja, da bila ameriška politika do Severne Koreje do sedaj "skoraj popolna polomija. Za ameriškega voditelja je prišel čas, da razmisli ne le o zmagi svoje stranke na volitvah, ampak tudi o svoji zapuščini v globalnem mirovnem procesu."

Tudi nekateri južnokorejski komentatorji so postavili pod vprašaj izpolnjevanje obvez ameriškega vodstva, da se bo v sporu s Severno Korejo posluževalo diplomacije, vključno z šeststranskimi pogovori, na katerih sodelujejo ZDA, Kitajska, Rusija, Japonska in obe Koreji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.