Tujina

ZDA predložile novo resolucijo

New York/London, 02. 10. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

ZDA so članicam Varnostnega sveta predale osnutek nove resolucije o Iraku. V njem ni časovno opredeljen proces prenosa suverenosti z okupacijskih oblasti nazaj k Iračanom, kar je najglasneje zagovarjala Francija.

Naključje je hotelo, da sredi ameriških prizadevanj za sprejem resolucije in pred donatorsko konferenco 24. oktobra v Madridu Varnostnemu svetu predsedujejo prav ZDA, kar pomeni, da bo pritisk za sprejem resolucije precejšen.

Osnutek resolucije, ki kljub nekaterim nedorečenostim predstavlja določen napredek, je 15-im članicam Varnostnega sveta OZN predal ameriški veleposlanik pri OZN John Negroponte. Američani so prvič za pomoč v Varnostnem svetu prosili že avgusta, vendar pa so imele države nasprotnice vojne proti Iraku - Francija, Nemčija, Rusija in druge - kar nekaj pripomb. Voditelji držav so se nato pretekli teden ob začetku splošne razprave 58. zasedanja Generalne skupščine odločili za iskanje kompromisa in ameriški državni sekretar Colin Powell je napovedal, da bodo podali nov predlog, ki bo upošteval pripombe zaveznikov.

Osnutek resolucije ponuja nekaj novosti

Osnutek resolucije ustanavlja mednarodne sile z avtorizacijo varnostnega sveta, ki bodo pod skupnim poveljstvom, najverjetneje pod poveljstvom ameriške vojske. Te mednarodne sile bodo skrbele za varnost Iračanov, mednarodnega osebja in za svojo varnost.

Države članice OZN osnutek resolucije poziva, naj pomagajo v prizadevanjih za stabilizacijo Iraka, tudi s svojimi vojaki, OZN pa pozivajo naj preko posebnega predstavnika generalnega sekretarja za Irak okrepijo svojo "vitalno" vlogo pri humanitarni pomoči, gospodarski obnovi, trajnostnem razvoju in ustanavljanju nacionalnih ter lokalnih ustanov predstavniške vlade.

Vrhovna oblast bo še naprej v rokah okupacijskih sil, oziroma ameriške civilne uprave v Iraku, vse dokler ne bo po volitvah oblikovana mednarodno priznana iraška vlada.

Tako kot prejšnji osnutek resolucije tudi sedanji poziva svet prehodne iraške vlade, naj v sodelovanju s civilno upravo in OZN oblikuje časovni načrt za sprejem nove ustave in za demokratične volitve. Osnutek pa tudi pravi, da bo v procesu upravljanje z iraškimi zadevami postopoma prehajalo v roke nastajajočih struktur iraške oblasti, ter poziva civilno upravo v Iraku, naj nadaljuje s prenosom oblasti na Iračane v skladu s praktičnostjo in učinkovitostjo takšnega početja.

Kongres o orožju za množično uničevanje

Poročilo je tajno in, kot je dejal neimenovani vir v kongresu, ni predvideno, da bi kakršnekoli izvlečke iz njega javno objavili.

Obveščevalni komisiji senata in predstavniškega doma ameriškega kongresa se bosta seznanili s poročilom o iskanju orožja za množično uničevanje v Iraku. Pred komisijama, ki bosta razpravljali za zaprtimi vrati, naj bi nastopil tudi David Kay, ki je vodil ekipo, ki je v Iraku iskala orožje za množično uničevanje.

Ameriška obveščevalna služba CIA je že pred enim tednom dala vedeti, da poročilo ne vsebuje dokončnih zaključkov o navzočnosti orožja za množično uničevanje v Iraku.

Blair: Poročilo o Iraku bi lahko presenetilo

Varnostni svet
Varnostni svet FOTO: Reuters

Britanski premier Tony Blair je izjavil, da bi lahko začasno uradno ameriško poročilo o iskanju orožja za množično uničevanje prineslo nekatera presenečenja. V nasprotju z nekaterimi ameriškimi kongresniki, ki so že navedli, da od Kaya ne pričakujejo predstavitve pomembnih odkritij, je britanski premier za britansko televizijo ITV ljudi pozval, "naj počakajo, da bodo videli," kaj bo predstavil Kay.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10