Tujina

ZDA proti prikazovanju mučenj

Washington/Bagdad, 13. 08. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Pentagon želi preprečiti objavo novih videoposnetkov, ki dokazujejo zlorabe v zloglasnem zaporu Abu Graib v Iraku.

Doslej je bilo pred sodnikom najmanj osem vojakov, med njimi tudi Lynndie England
Doslej je bilo pred sodnikom najmanj osem vojakov, med njimi tudi Lynndie England FOTO: Reuters

Kot pojasnilo, je načelnik združenega poveljstva ameriške vojske Richard Myers v peticiji na zveznem sodišču navedel, da bi to lahko pripomoglo k rekrutiranju novih islamskih upornikov in tako ogrozilo življenja Američanov.

S tem se je Myers odzval na zahtevo več skupin za spoštovanje človekovih pravic, ki so zahtevale objavo 87 fotografij in štirih videoposnetkov, ki jih je v Abu Graibu posnel Joseph Darby. Njegovi posnetki brutalnega izživljanja ameriških vojakov nad iraškimi zaporniki, ki jih je predal vojaškim preiskovalcem, so sprožili škandal mednarodnih razsežnosti.

Zaradi dogajanja v Abu Graibu je bilo doslej obsojenih oziroma je priznalo krivdo najmanj osem vojakov, medtem ko je preiskava Pentagona vse ameriške poveljnike oprala kakršnekoli odgovornosti.

Do obravnave na zveznem sodišču prihaja v času, ko se administracija predsednika Georgea Busha trudi zajeziti negativni trend podpore javnosti politiki do Iraka, potem ko je bilo v zadnjem obdobju v Iraku ubitih več ameriških vojakov.

Vmešavanje Američanov?

Iraški politični voditelji dva dni pred iztekom roka za pripravo ustave še niso oblikovali končnega predloga, so pa med drugim dosegli dogovor o razdelitvi prihodkov od prodaje nafte ter o islamu kot državni religiji.

ZDA pa so iraškim politikom, ki tik pred iztekom roka za predajo še niso presegli vseh razhajanj o osnutku nove iraške ustave, predložile načrt ustavnega dokumenta, je poročal ameriški časnik Washington Post, ki se sklicuje na navedbe članov iraškega odbora za sestavo nove ustave.

"Američani govorijo, da se nočejo vmešavati, vendar pa so se globoko vmešali," je po poročanju časnika povedal kurdski poslanec Mahmud Osman.

Nasilje se nadaljuje

Medtem se je v državi nadaljevalo nasilje. V današnjih bombnih napadih in zasedah v državi je bilo ubitih najmanj devet ljudi, enajst pa je ranjenih.

Ameriške sile so med operacijo na severu Iraka odkrile kemični obrat, za katerega domnevajo, da so ga uporabljali uporniki, je sporočila ameriška vojska. Z juga Iraka so se medtem začeli umikati italijanski vojaki. "Med 120 in 130 mož iz bataljona San Marco se je vrnilo v Italijo in jih ne bomo nadomestili," je sporočila italijanska vojska.

V eksploziji bombe pri Samari kakih sto kilometrov severno od Bagdada so umrli štirje civilisti, dva iraška policista pa sta bila ubita v tem mestu, je sporočila policija. V Bagdadu je bil iz zasede ubit iraški policijski častnik, v mestni četrti Dora na jugu iraške prestolnice je bil ubit en iraški vojak, v Sadr Cityju pa so odkrili truplo še neznanega moškega. V eksploziji na vzhodu Bagdada je bilo ranjenih sedem ljudi, štirje pa v ločenih bombnih napadih in streljanju v Dori, je še sporočila policija.

Pripadniki iraške vojske in policije pa so medtem blizu Hile kakih sto kilometrov južno od Bagdada aretirali 27 domnevnih upornikov. Med njimi sta tudi dva sunitska imama.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10