Ob 11. septembru z ZDA solidaren cel svet
Američani so se z minuto molka spomnili skoraj 3000 žrtev lanskih terorističnih napadov na New York, Washington in Pensilvanijo s slovesnostmi, ki so potekale po vseh ZDA, predvsem pa na treh prizoriščih napadov. Ameriški predsednik George Bush je na komemoraciji v Pentagonu poudaril, da je napad mednarodnega terorizma na ZDA spodletel. "Ponavljamo našo obvezo, da bomo zmagali v vojni, ki se je začela tu," je dejal.
Bush se je nato s soprogo Lauro udeležil tudi komemoracije v kraju Shanksville v zvezni državi Pensilvanija, v bližini katerega je strmoglavilo potniško letalo, ki naj bi bilo sprva namenjeno za napad na Washington. Od tam je nato poletel v New York, kjer je ob 16.30 po krajevnem času položil venec na mesto, kjer sta nekoč stala stolpa Svetovnega trgovinskega centra (WTC), ob 21. uri pa je iz New Yorka v neposrednem televizijskem prenosu spregovoril vsem Američanom.
Annan: terorizem je treba poraziti
Tudi na sedežu ZN v New Yorku je potekala spominska slovesnost ob obletnici terorističnih napadov na ZDA. Teroristični napadi so lani prestavili začetek zasedanja Generalne skupščine, v njih pa so po besedah generalnega sekretarja ZN Kofija Annana umrli predstavniki 90 držav, katerih edina krivda je bila, da so se odločili za življenje v ZDA. Po slovesnosti na travniku pred palačo ZN je Varnostni svet pod vodstvom bolgarskega predsednika Georgija Parvanova sklical odprto zasedanje, ki se ga je poleg Parvanova udeležilo še 13 zunanjih ministrov držav članic, Mehiko pa je predstavljal veleposlanik pri ZN. Po zasedanju so sprejeli predsedniško izjavo, v kateri VS opozarja, da so se vse članice ZN dolžne pridružiti mednarodnemu boju proti terorizmu.
Annan je na slovesnosti pred palačo ZN dejal, da je terorizem treba poraziti, vendar pa bo to mogoče le s skupnimi močmi,pri čemer pa države ne smejo zanemariti človekove pravice. Isto je ponovil tudi v VS, ko je dejal, da je bil 11. septembra napaden ves svet. Spominske slovesnosti se je poleg številnih predsednikov, med katerimi je bil tudi slovenski predsednik Milan Kučan, udeležilo več kot 1000 ministrov, veleposlanikov, delegatov in novinarjev. Poleg Annana je spregovoril tudi ameriški veleposlanik pri ZN John Negroponte, ki je prav tako poudaril potrebo po skupni akciji proti terorizmu.
Poklon šrtvam tudi v Sloveniji
Slovesnosti ob 11. septembru so potekale tudi po drugih svetovnih prestolnicah in v ameriških oporiščih na tujem. Ameriško veleposlaništvo v Ljubljani je ob prvi obletnici terorističnih napadov v ZDA pripravilo krajšo slovesnost v spomin na žrtve terorističnih napadov, ki so se je udeležili tudi predstavniki slovenske države, glavnih verskih skupnosti v Sloveniji in tujih držav v Sloveniji.
V pismu, ki ga je ob obletnici napadov poslal ameriškemu predsedniku, je slovenski premier poudaril iskreno in globoko žalost, s katero se v Sloveniji spominjamo 11. septembra lani. Ob tem je opozoril, da so bili ti napadi usmerjeni proti ZDA, zadali pa so boleč udarec celotni mednarodni skupnosti.
Teroristični napadi so porodili novo svetovno koalicijo, sestavni del katere je partnerstvo med zvezo NATO in Rusijo. NATO torej dobiva novo dimenzijo, ki si jo želimo tudi v Sloveniji, je v pismu poudaril Drnovšek.
Ob obletnici napadov brez večjih incidentov
Ob prvi obletnici terorističnih napadov na ZDA 11. septembra po svetu niso poročali o večjih incidentih. Države so v strahu pred morebitnimi novimi napadi poostrile varnostne ukrepe, vendar doslej nikjer ni bilo potrebno aktivneje ukrepati. Najresnejši namig je dobila policija v Hamburgu in sicer, da se v tamkajšnji mošeji nahaja domnevni terorist, ki naj bi pripravljal napad. Policija pri preiskavi mošeje ni našla orožja ali streliva. Ameriško veleposlaništvo v Koebenhavnu je prejelo sumljiv bel prah, sicer pa o manjših incidentih poročajo tudi z letališča v ameriškem Fort Smithu, nemškem Berlinu in norveški prestolnici Oslo.