Tujina

ZDA umaknile zahtevo po imuniteti

New York, 23. 06. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

ZDA so odstopile od predloga resolucije VS ZN, s katerim so skušale podaljšati imuniteto pripadnikom ameriških mirovnih sil pred Mednarodnim kazenskim sodiščem.

Za podaljšanje imunitete naj bi ZDA prosile le za eno leto, vendar je očitno tudi to za ostale članice ZN prevelika zahteva
Za podaljšanje imunitete naj bi ZDA prosile le za eno leto, vendar je očitno tudi to za ostale članice ZN prevelika zahteva FOTO: Reuters

Združene države Amerike so se za odstop od svoje zahteve odločile zaradi močnega nasprotovanja drugih držav. "ZDA so se odločile, da odstopijo od zahteve po imuniteti svojih sil, saj se želimo izogniti dolgi in ostri debati," je povedal namestnik ameriškega veleposlanika pri ZN James Cunningham. Cunningham je sicer že v torek povedal, da se ZDA zavedajo, da je vse večjemu številu članic VS ZN neprijetno ob misli na novo enoletno podaljšanje imunitete za ameriške državljane pred ICC, zato Washington predlaga kompromis. Imuniteto naj bi podaljšali le še letos, potem pa je ne bi več zahtevali.

Proti imuniteti se je že pred časom izrekel tudi Kofi Annan
Proti imuniteti se je že pred časom izrekel tudi Kofi Annan FOTO: Reuters

Na odločitev ZDA se je odzval tudi generalni sekretar ZN Kofi Annan. "Odločitev ZDA, da ne bodo poskušale sprejeti resolucije o tej zadevi, bo pripomogla k ohranitvi enotnosti VS ZN v trenutku, ko se je treba soočiti s težkimi izzivi," je v New Yorku sporočil Annan. Annan je sicer že minuli teden izrazil nasprotovanje obnovitvi imunitete ameriškim predstavnikom v mirovnih misijah, ki poteče 1. julija. "V preteklih dveh letih sem ostro nasprotoval imuniteti. Mislim, da bi bilo v teh okoliščinah nespametno od VS, da bi jo odobril. Tako bi članice VS diskreditirale VS in ZN, ki se zavzemajo za vladavino prava in primat vladavine prava," je dejal Annan.

Španski veleposlanik v ZN Juan Antonio Yanez-Barnueveo je ameriško odločitev o umiku osnutka resolucije pozdravil, pri čemer je poudaril, da je imelo velik vpliv na to predvsem Annanovo mnenje.

Vodja Koalicije za ICC William Pace pa je ameriško odločitev ocenil kot zmago za mednarodno pravico. Poleg tega naj bi bila po njegovih besedah ameriška skrb o sodnih pregonih pripadnikov ameriških mirovnih sil zmeraj pretirana.

V Varnostnem svetu so bili do ZDA neizprosni
V Varnostnem svetu so bili do ZDA neizprosni FOTO: Reuters

Busheva administracija je za resolucijo o imuniteti svojih sil potrebovala minimalno devet glasov od petnajstih članic VS, vendar pa se jih je več kot sedem pri glasovanju vzdržalo. Že pred srečanjem VS ZN sta Španija in Kitajska izjavili, da se bosta vzdržali, če bi prišlo do glasovanja o omenjenem besedilu. Resoluciji Varnostnega sveta Združenih narodov (VS ZN) je nasprotoval celo eden največjih zaveznikov ZDA, britanski premier Tony Blair. V spodnjem domu britanskega parlamenta je Blair razložil, da so ameriška prizadevanja glede tega vprašanja, ki naj bi ga kmalu obravnaval Varnostni svet Združenih narodov, napačna.

ZDA že dolgo niso bile v tako nezavidljivi situaciji, z izjemo lanskoletnega poskusa pridobiti si soglasje ZN za napad na Irak. Letos pa so si z zlorabami zapornikov v Iraku in Afganistanu nabrali toliko negativnih točk, da je bilo članicam VS težko podaljšati imuniteto še za eno leto.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.