V odzivu na uvedbo dodatnih carin, ki so začele veljati danes ob 6. uri po srednjeevropskem času, je Kitajska nemudoma uvedla lastne carine na uvoz blaga iz ZDA v vrednosti 60 milijard dolarjev (približno 51 milijard evrov). Povračili ukrepi Pekinga so skromnejši, ker ZDA ne izvažajo tako veliko blaga na Kitajsko. Carinska stopnja na uvoz izbranega ameriškega blaga na Kitajsko znaša med pet in deset odstotkov. V EU in Sloveniji pa se krepi zaskrbljenost, da bi se posledice trgovinske vojne lahko razlile po vsem svetu.
Ostre kritike v Pekingu
Vlada v Pekingu je danes na ZDA naslovila ostre kritike, ker "brez sramu" vodijo protekcionizem in politiko ekonomske moči. V Beli knjigi o trgovinskem sporu, ki so jo objavili v Pekingu, piše, da ZDA "zmotno obtožujejo" številne države, še posebej Kitajsko. Washington poskuša z dodatnimi carinami ustrahovati druge države in jim vsiliti svoje zahteve, trdijo v Pekingu.
ZDA so z današnjo dodatno obdavčitvijo kitajskega blaga močno zaostrile trgovinski spor med državama. S tem je z dodatnimi carinami obremenjenega polovica vsega kitajskega izvoza v ZDA, potem ko so ZDA dodatne carine že pred časom uvedle na za 50 milijard dolarjev izdelkov s Kitajske.
Nekatere skupine blaga izključene iz seznama
Urad trgovinskega predstavnika ZDA je sicer s predlaganega seznama blaga, ki ga bodo doletele carine, črtal 297 kategorij produktov, med njimi Applove pametne ure in podobne tehnološke izdelke za široko potrošniško porabo. Izvzete so tudi določene sestavine za kemikalije, ki se proizvajajo v ZDA v predelovalni industriji in kmetijstvu, pa med drugim kolesarske čelade in otroški sedeži.
Kitajska je lani iz ZDA uvozila "le" za 130 milijard dolarjev (približno 110 milijard evrov) blaga, ZDA pa so iz Kitajske uvozile za okoli 500 milijard dolarjev (nekje 425 milijard evrov) proizvodov. Trump grozi, da bo v primeru povračilnih ukrepov Pekinga dodatno ocarinil še za 267 milijard dolarjev (okrog 227 milijard evrov) kitajskega uvoza.
V ameriških gospodarskih združenjih so nad zaostrovanjem trgovinske vojne zaskrbljeni, Trumpovo odločitev pa označujejo za "lahkomiselno", saj naj bi povzročila trajno škodo skupnostim po vsej državi.
Nemški inštitut za gospodarske raziskave Ifo je ocenil, da bodo dodatne carine upočasnile kitajsko gospodarsko rast za od 0,1 do 0,2 odstotne točke. Če bi se carine ob koncu leta zvišale z 10 na 25 odstotkov, pa bi se učinek zmanjšanja gospodarske rasti okrepil na 0,3 do 0,5 odstotne točke.
Hkrati pa Ifo navaja, da trgovinska vojna med ZDA in Kitajsko "ustvarja priložnost za Evropo, da uveljavi lastne interese". Če bo namreč Kitajska prisiljena v reforme v okviru Svetovne trgovinske organizacije (WTO), bo to precej bolj okrepilo tako konkurenčnost nemških kot ameriških dobaviteljev.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.