
Več ameriških držav se je ves teden ubadalo z divjanjem požarov v naravi, ki so požgali na tisoče hektarjev površin in prisilili prav toliko ljudi, da so zapustili svoje domove. Najhuje je bilo v petek v Kaliforniji in na Floridi, požari pa so pustošili tudi v Georgiji, Minnesoti in na jugu Kanade.
Florida in Kalifornija se ubadata z eno najhujših suš doslej in pomanjkanje vlage močno povečuje nevarnost požarov. V Kaliforniji je bilo v petek še vedno hudo na otoku Santa Catalina blizu Los Angelesa, kjer se je 500 gasilcev borilo s požarom, ki je po nenadnem izbruhu v četrtek doslej uničil 1700 hektarjev površin.
V petek se je veter malce umiril, vlažnost zraka pa se je povečala in gasilci so do poznega popoldneva imeli pod nadzorom okrog 35 odstotkov požara. Z otoka so morali evakuirati več tisoč ljudi, pomagala pa je tudi vojska, ki je gasilcem dovažala opremo. Požar obvladujejo s pomočjo helikopterjev in letal.
Pred tem je požar uničil 300 hektarjev zgodovinskega parka Griffith v Los Angelesu, kjer so med drugim posneli številne filme. Guverner države Arnold Schwarzenegger je v parku snemal svoje "Terminatorje" in je po obisku uničenega območja izrazil veliko žalost. Le zasilna obnova parka naj bi stala okrog 50 milijonov dolarjev, požar pa so v petek sicer že obvladali.
Po Floridi je tudi v petek divjalo več kot 200 požarov, ki so jugovzhodni del države od Miamija do Fort Lauderdalea zavili v gost oblak meglice, skozi katero sonce ni posijalo in oblasti so morale zapirati in odpirati avtoceste. Požari divjajo ves teden, narava pa se gasilcev ni usmilila. V ponedeljek se je namreč nad morjem oblikovala nevihta, ki pa ni prinesla dežja na kopno.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.