Tujina

ZDA za omilitev krize

Tokio, 18. 10. 2006 07.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
4

Riceova se je v Tokiu zavzela za hitro in učinkovito uresničevanje sankcij proti Severni Koreji.

Condoleezza Rice
Condoleezza Rice FOTO: Reuters

Ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice se je danes ob obisku v Tokiu zavzela za hitro in učinkovito uresničevanje sankcij proti Severni Koreji, ki jih je v soboto sprejel VS ZN potem, ko je Pjongjang izvedel jedrski poskus. Kot je dodala na novinarski konferenci z japonskim kolegom Tarom Asom, ZDA nimajo nobene želje za stopnjevanje krize, temveč bi raje, da bi se zgodilo nasprotno. Aso pa je ponovil, da Japonska nima namena razvijati jedrsko orožje.

"Vlada absolutno ne razmišlja, da bi se bilo potrebno oborožiti z jedrskim orožjem," je dejal japonski zunanji minister in dodal, da se jim ni potrebno oskrbeti z jedrskim orožjem ob zagotovilu ameriške državne sekretarke, da bo dvostransko zavezništvo delovalo brez napake.

VS ZN v resoluciji predvideva uvedbo embarga na izstrelke, tanke, velike artilerijske sisteme, bojne ladje, letala ter na luksuzno blago. Predvideva tudi mednarodne inšpekcije vseh tovorov, ki prihajajo ali odhajajo iz Severne Koreje, prepoved potovanja za predstavnike Pjongjanga, ki so povezani z jedrskim in raketnim programom, kot tudi zamrznitev s tem povezanega premoženja ali finančnih virov v tujini. Na zahtevo Kitajske in Rusije pa resolucija morebitnih vojaških sankcij ne omenja.
V luči severnokorejske grožnje je Riceova tudi zagotovila, da so ZDA pripravljene ponuditi Japonski vrsto varnostnih zagotovil in bodo delovale v skladu z obveznostmi, ki izhajajo iz dvostranskega obrambnega sporazuma.

Japonska sicer velja za eno najpomembnejših ameriških zaveznic v regiji, v tej azijski državi pa je nameščenih 50.000 ameriških vojakov.

Ameriška državna sekretarka je danes z obiskom Tokia začela svojo azijsko turnejo, med katero skuša ameriške zaveznice v Aziji prepričati, naj v celoti izvajajo sankcije, ki jih predvideva sobotna resolucija VS ZN, in naj se pripravijo na še odločnejši odziv v primeru, da bo Pjongjang izvedel še kak nadaljnji jedrski poskus. "Ne želimo, da bi se kriza stopnjevala. Naš cilj je, da kljub severnokorejskim akcijam omilimo krizo. Če bo Severna Koreja sprožila nove akcije, ki nas že zdaj skrbijo, bo svoj položaj le še poslabšala," je pred svojim odhodom povedala Riceova.

Riceova se bo danes v japonski prestolnici sestala še z japonskim obrambnim ministrom Fumiom Kjumo, v četrtek s premierom Šinzom Abejem, zatem pa bo odpotovala v Južno Korejo. V Seulu bo sodelovala na tristranskih pogovorih z japonskimi in južnokorejskimi predstavniki. Nato se bo v Pekingu sestala še s kitajskimi voditelji, od tam pa bo odpotovala v Moskvo, kjer se bo predvidoma v soboto srečala z ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom.


S. Koreja vztraja pri novih poskusih
Severna Koreja bo, kot kaže, izvedla nove jedrske poskuse
Severna Koreja bo, kot kaže, izvedla nove jedrske poskuse FOTO: Reuters

Severnokorejska vojska naj bi svoji zaveznici Kitajski sporočila, da bo v kratkem izvedla nove jedrske poskuse. To je za ameriško televizijo NBC potrdil tudi visok ameriški uradnik. Več podatkov o severnokorejskih načrtih za zdaj še ni na voljo. Že v torek je v javnost prišla informacija, da se Severna Koreja pripravlja na nove 'podvige'. Ameriški sateliti so namreč na področju, kjer je Pjongjang opravil poskus, zaznali povečano dejavnost vozil in ljudi.

Severnokorejski voditelj Kim Jong Il se je prvič pojavil v javnosti, odkar je Severna Koreja pred dobrim tednom dni opravila jedrski poskus. Kim si je skupaj z visokimi vojaškimi in strankarskimi veljaki ogledal nastop pevskega in plesnega zbora severnokorejske vojske.

Predstavnik ameriške obveščevalne službe, ki ni želel biti imenovan, pa je sporočil, da bodo drugi testi po vsej verjetnosti sledili brez predhodnega opozorila.

Severnokorejski časnik vladajoče Komunistične stranke Rodong Sinmun je južnokorejsko vlado obtožil, da je zavzela "izdajalsko" politiko do Severne Koreje, ker je podprla mednarodne sankcije proti Severni Koreji zaradi njenega jedrskega poskusa.

Na ta poročila se je odzval tudi namestnik južnokorejskega zunanjega ministra Lee Kju Hjung, ki je izjavil, da so "poročila brez osnove in da Kitajska ni prejela tovrstnega obvestila." Tudi Japonska je sporočila, da od Kitajske ni dobila obvestila, da namerava Severna Korejska izvesti drugi jedrski poskus. Je pa japonski zunanji minister Taro Aso danes napovedal, da je Japonska pripravljena sklicati novo zasedanje VS ZN in predlagati ostrejše sankcije proti Severni Koreji, če bo ta res izvedli nov jedrski poskus.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User33997
18. 10. 2006 10.18
Do vsega tega skupaj sploh ne bi prišlo, če se Amerika ne bi umešavala v vsako stvar, in hotela imeti prste vmes pri vsaki državi na tej zemeljski obli. Kdo pa mislijo da sploh so oni!?!?! Ne moreš ti kr nekomu ukazovat, kaj naj on počne na svojem ozemlju. Sej je lepo in prav, da upozoriš državo, da se nestrinjaš z njeno politiko, sam nemoreš pa ti kr neke sankcije uvajat. S tem jim samo daš še motiv. Američani mislijo, da so najbolj pametni, in da ne tem svetu nima nobene boljše ideje kokr oni. Dokler bo tko, bodo vojne...
User102377
18. 10. 2006 09.46
ravnanje severne koreje je tako ker želi pozornost prebivalstva usmerit na "zunanjega sovražnika"
User98200
18. 10. 2006 09.40
Poglejte no to ga. Riceovo. Saj je dobesedno od hudiča. Celemu svetu grozi in žuga s prstom. In nekdo, ki je že itak na psu, ki nima več kaj izgubiti, se lahko odloči, da se ji postavi po robu. Veste kaj vam odgovorijo umirajoči od lakote, če jim ponudiš kot alternativo: kruh ali svobodo? Odločijo se za svobodo pa četudi bodo umrli.
User50797
18. 10. 2006 09.11
Vprašam se, zakaj je sev. Koreji, ki že ima katastrofalne ekonomske in sploh življenske probleme svojih državljanov, potrebno drago in nevarno vojno atomsko preizkušanje? Mislim, da ni dvoma, da je to le v ofenzivne namene. Tudi pri njih je potrebno uvesti oz. dati nek povod za socialni mir v državi, kjer njeni državljani se bodo začeli prej ali slej spogledovati s standardom ljudi svobodnega sveta. Vojna za "boljši jutri" je najboljše zdravilo za socialni mir, kot se je to že dogajalo v zgodovini. Raja na take obljube zelo rada nasede. Torej, nevarnost obstaja in vprašanje je, kako preprečiti take avanture. Bo šlo brez nasilnega posega proti takim državam, kot je sev. Koreja, Iran in podobni, za zagotavljanje vsaj omejitve vojn če ne miru?