Predstavniki poljske vlade so za britanski časnik The Guardian potrdili, da pogovori z Washingtonom potekajo že osem mesecev in da želi Poljska sodelovati pri tem projektu, ki naj bi bil namenjen za obrambo ZDA in njihovih zaveznic pred napadi z balistični raketami dolgega dosega. Tudi uradni viri v Pragi so potrdili, da potekajo pogovori o ureditvi ameriškega radarskega sistema na Češkem kot del protiraketnega ščita. "Zelo smo zainteresirani, da dejansko postanemo del tega projekta. Z Američani se o tem pogovarjamo od konca minulega leta," je povedal tiskovni predstavnik poljskega zunanjega ministrstva Boguslaw Majewski. Razen radarskih postaj naj bi bila Poljska pripravljena na svojem ozemlju urediti prestrezni sistem - velik betonski podzemni silos, od koder naj bi izstreljevali rakete dolgega dosega, ki naj bi prestregle in uničile prihajajoče rakete. V skladu z načrti administracije ameriškega predsednika Georgea Busha dva takšna sedeža za prestrezanje raket že gradijo v ZDA - enega v Kaliforniji, drugega na Aljaski.
Morebitni sedež na Poljskem bo prvi zunaj ZDA in edini v Evropi. Viri v Varšavi so razkrili, da so predstavniki Pentagona že raziskali gorate predele na jugu Poljske in določili lokacije za dve ali tri radarske postaje. ZDA pa naj bi se pogovarjale tudi z Romunijo in Bolgarijo, še poroča Guardian in dodaja, da je minuli teden avstralska vlada z ZDA podpisala 25-letni sporazum o sodelovanju pri programu protiraketnega ščita.
Na Češkem naj bi se morebitni radarski sistem raztezal na okoli 100 kvadratnih kilometrih in bi ga lahko razglasili za ameriško oporišče. Kot so pojasnili uradniki, so pogovori sicer še v raziskovalni fazi in doslej še ni bila sprejeta nobena odločitev. Po navedbah washingtonskega Arms Control Association naj bi se ZDA pogovarjale tudi z Madžarsko o morebitni vključitvi v protiraketni ščit, ki ga morajo sicer še pravilno testirati in za katerega mnogi strokovnjaki menijo, da je neizvedljiv.