V Uzbekistanu imajo podobno kot v ZRJ v nekem raziskovalnem reaktorju še iz časa nekdanje Sovjetske zveze večje količine obogatenega urana. Neimenovani vir iz State Departmenta je povedal, da bi bili raziskovalni reaktorji lahko morebitna tarča terorističnih skupin, prav tako bi iz slabo zavarovanih raziskovalnih reaktorjev jedrski material dobile države, kot sta Irak in Iran.
Neka raziskava Harvardske univerze je pokazala, da je veliko raziskovalnih reaktorjev po svetu, ki imajo visoko obogateni uran ali plutonij, slabo zavarovanih. Tako naj bi mnoge take reaktorje varovala le "veriga na vhodu in en sam zaspani varnostnik". Raziskava s Harvardske univerze opozarja predvsem na reaktorje v Belorusiji, Ukrajini in Romuniji.
Jugoslovanski uran že prepeljali
ZDA so v sodelovanju z Rusijo pred dnevi pomagale, da so iz ZRJ pod strogimi varnostnimi ukrepi v Rusijo prepeljali 48 kilogramov visoko obogatenega urana iz reaktorja na Inštitutu za jedrsko znanost Vinča pri Beogradu, ki ga ne uporabljajo že od leta 1984. Priprave za odstranitev urana iz inštituta v Vinči so potekale eno leto, ZDA pa naj bi za operacijo namenile dva milijona ameriških dolarjev.
Poleg tega naj bi ZDA zagotovile še 400.000 dolarjev, ki jih bo Rusija porabila za pretvorbo palic obogatenega urana iz ZRJ v gorivo za jedrske reaktorje. Iz urana, ki so ga prepeljali v Rusijo, bi lahko naredili dve jedrski bombi.
Prevoz nevarne snovi iz raziskovalnega inštituta v Vinči do letališča so v noči na četrtek varovale okrepljene policijske enote, ki so zaprle vse dostope do avtoceste Beograd-Niš, vzdolž cest pa so bili razporejeni pripadniki posebnih policijskih enot, oboroženi z avtomatskim orožjem, Beograd pa so preletavali helikopterji. Operacija je potekala v popolni tajnosti, da tudi pripadniki policije niso vedeli, kaj varujejo.