Tujina

ZDA zadržujejo denar za ZRJ

Washington/Podgorica, 02. 04. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Kljub temu da je ZRJ sprejela odlok o sodelovanju z mednarodnim sodiščem v Haagu, ZDA zahtevajo več konkretnih ukrepov. Tako je državni sekretar Colin Powell za nedoločen čas odložil sprostitev ameriške pomoči ZRJ.

ZDA želijo v Haagu Mladića in Karadžića

Powell še ne bo sprostil denarne pomoči
Powell še ne bo sprostil denarne pomoči FOTO: Reuters

Dokler ne bo večjega sodelovanja Beograda s haaškim sodiščem, bo pomoč zamrznjena, vendar ne v nedogled, saj se bo Powell kmalu odločil, ali bodo ZDA še naprej namenjale pomoč, ali pa jo bodo ustavile.

ZDA sicer ne povezujejo letošnjega izplačila 40 milijonov dolarjev pomoči od skupno 119 milijonov dolarjev, predvidenih za pomoč Srbiji, z aretacijo točno določenih oseb. Predstavniki State Departmenta trdijo, da oblasti v Beogradu natančno vedo, kaj morajo storiti. Ameriško pomoč naj bi sprostila aretacija enega od dveh glavnih osumljencev za zločine med vojno v Bosni in Hercegovini Radovana Karadžića in Ratka Mladića. Karadžić naj bi se nahajal v BiH, vendar pa je Mladić v Srbiji, zato ga ZDA želijo videti v zaporu v Haagu.

Batić o sodelovanju s Haagom

Batić je zatrdil, da srbsko pravosodno ministrstvo nikoli ni dobilo obtožnice proti Ratku Mladiću, pa tudi ne proti t.i. vukovarski trojki - Veselinu Šljivančaninu, Miletu Mrkšiću in Miroslavu Radiću.

Srbski pravosodni minister Vladan Batić je dejal, da je jugoslovanska zvezna vlada na podlagi odloka o sodelovanju s haaškim sodiščem srbsko vlado pooblastila, da še naprej odloča o sodelovanju s tem sodiščem. Prva obtožnica je bila tako že predana notranjemu ministrstvu. Gre za obtožnico, v kateri so poleg nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića vojnih zločinov obtoženi tudi srbski predsednik Milan Milutinović, nekdanji podpredsednik zvezne vlade Nikola Šajinović, nekdanji srbski minister za notranje zadeve Vlajko Stojiljković in nekdanji načelnik generalštaba jugoslovanske vojske Dragoljub Ojdanić.

Batić je še zatrdil, da srbsko pravosodno ministrstvo nikoli ni dobilo obtožnice proti nekdanjemu vojaškemu voditelju bosanskih Srbov Ratku Mladiću, pa tudi ne proti t.i. vukovarski trojki - Veselinu Šljivančaninu, Miletu Mrkšiću in Miroslavu Radiću. Na vprašanje novinarjev, zakaj obtoženih še niso aretirali, če so bile obtožnice že predane policiji, je Batić dejal, da se pravosodno ministrstvo ne vmešava v delovanje notranjega ministrstva. Dejal je še, da ne ve, kdaj bo srbsko notranje ministrstvo aretacije opravilo in da je to odvisno od policije same, menil pa je tudi, da ob aretacijah ne bo nobenih incidentov.

Batić: Koštunica se spreneveda

Batić Vojislavu Koštunici očital, da nenehno govori o sodelovanju s haaškim sodiščem na osnovi zakona, za katerega pa upa, da ga ne bodo nikoli sprejeli
Batić Vojislavu Koštunici očital, da nenehno govori o sodelovanju s haaškim sodiščem na osnovi zakona, za katerega pa upa, da ga ne bodo nikoli sprejeli FOTO: Reuters

Minister je jugoslovanskemu predsedniku Vojislavu Koštunici očital, da nenehno govori o "sodelovanju s haaškim sodiščem na osnovi zakona, za katerega pa upa, da ga ne bodo nikoli sprejeli", ter da republiška vlada ni pobegnila pred težko nalogo sprejema republiške zakonodaje o sodelovanju s sodiščem, potem ko ga zvezna vlada ni bila sposobna sprejeti. Batić je dejal, da je Koštunica na sestanku predsedstva DOS 28. junija 2001 pred izročitvijo nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića sodišču v Haagu podprl njegovo izročitev.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12