Teroristične organizacije naj bi namreč tako skušale svoje ljudi spraviti v ZDA, kjer naj bi skušali organizirati napad na ZDA podoben 11. septembru 2001.
Za omenjeni ukrep se je odločilo ameriško ministrstvo za zunanje zadeve in ministrstvo za domovinsko varnost. Po besedah predstavnikov State Departmenta je sobotni ukrep posledica verodostojnih obveščevalnih informacij o tovrstnih načrtih teroristov, veljal pa naj bi uvodoma dva meseca, nakar ga bodo morda odpravili, vendar le, če bodo varnostne razmere to dopuščale.
Ukinjena programa "tranzit brez vize" in "mednarodno do mednarodno"
ZDA so doslej osebam, ki so za vstop potrebovale vizume, z dvema programoma omogočale, da se pri tranzitu temu izognejo. Program "tranzit brez vize" je veljal od leta 1952 in je tujcem omogočal, da so brez vizuma prestopili z letala v letalo, ki je imelo še en postanek v ZDA, preden so odpotovali v tujino. Ti potniki so šli skozi mejno kontrolo v ZDA. Tranzitni program "mednarodno do mednarodno" pa je dovoljeval le en prestop v ZDA. Tuji potniki v okviru tega programa so v ZDA čakali na naslednje letalo v posebnih mednarodnih zavarovanih območjih na letališču in ameriški imigracijski uradniki jih niso posebej pregledovali. Po novem bodo morali oboji imeti vizume in prestati obmejno kontrolo.
Na morebitno nevarnost tranzitnih potnikov je ministra za domovinsko varnost Toma Ridgea opozorila tudi demokratska senatorka iz New Yorka Hillary Clinton, ki je menila, da lahko na ta način pridejo v ZDA nepreverjeni potniki iz držav, kjer so varnostne razmere slabše.
Ridge je v izjavi za javnost dejal, da se zaveda, da je ukrep agresiven in bo povzročil neugodnosti za mednarodni letalski promet, vendar pa je potreben za varnost pred novimi terorističnimi napadi.