Časopis New York Times je namreč poročal, da se je visoki predstavnik Busheve administracije srečal z nasprotniki predsednika Chaveza in se strinjal, da ga je treba odstaviti. Ari Fleischer je zatrdil, da ZDA niso nikoli niti potihem vzpodbujale odstavitev Chaveza in da so predstavniki administracije v srečanjih z različnimi stranmi v Venezueli nenehno ponavljali, da je treba politični položaj v tej državi reševati mirno, demokratično in v skladu z ustavnim redom. Chavezovim nasprotnikom pa so po Fleischerjevih besedah naravnost dejali, da ZDA ne bodo podprle državnega udara.
New York Times je poročal, da je neimenovani predstavnik administracije predlagal Chavezovim nasprotnikom, ki so bili kasneje udeleženi v državnem udaru, da predsednika odstavijo. Z ustavnimi sredstvi, na primer z referendumom. Fleischer ni želel odgovoriti na vprašanje, ali administracija podpira referendum o zamenjavi Chaveza. Potem ko je vojska odstavila Chaveza je tiskovni predstavnik State Departmenta pretekli petek sporočil, da si je sam kriv za to, kar se mu je zgodilo, ker je ukazal svojim privržencem naj streljajo na demonstrante, ki so protestirali proti njegovi vladavini. Fleischer je v torek pojasnil, da so ZDA takoj, ko se je položaj razjasnil in je Chavez v nedeljo ponovno prišel na oblast, skupaj z drugimi članicami Organizacije ameriških držav obsodili spremembo ustavnega reda.
Uvodna izjava State Departmenta o tem, da si je Chavez sam kriv za strmoglavljenje, je izzvala precej kritik v ZDA in v drugih ameriških državah, ki so v zadnjih desetih letih že pozabljale na pogoste menjave oblasti z državnimi udari v preteklosti. Tudi uradna ameriška politika je bila v zadnjih desetih odločno proti nasilni zamenjavi oblasti. Demokratski senator Christopher Dodd iz Connecticuta je dejal, da je večina ameriških držav, v nasprotju z ZDA, postopala odgovorno in obsodila neustavna prizadevanja za prevzem oblasti iz rok demokratično izvoljenega predsednika. Izrazil je razočaranje, da so se ZDA mlačno pridružile drugim državam v obsodbi državnega udara, namesto da bi vodile odgovor na krizo v Venezueli.
State Department je medtem v torek odobril prostovoljni odhod osebja ameriškega veleposlaništva v Caracasu, ki ne opravlja nujno potrebnega dela, in ponovno opozoril Američane pred potovanjem v Venezuelo, ker položaj še ni stabilen.