Nasprotovanju ZDA se je pridružilo še 15 držav članic Ekonomskega in socialnega sveta (ECOSOC), vendar to ni bilo dovolj, saj je zanj glasovalo 29 držav, osem pa se jih je vzdržalo. Glavni razlog za ameriško nasprotovanje je, da Washington ne želi mednarodnega nadzora nad položajem v ameriških zaporih, še posebej ne v zaporih, kjer imajo ujete pripadnike terorističnih organizacij.
ZDA so se sicer malce pozno spomnile nasprotovati protokolu, saj je ECOSOC o njem glasoval že pretekli teden, ko se je Washington vzdržal. Američani so nato predlagali, da se pogajanja o protokolu obnovijo, vendar jim ni uspelo in o njem bo zdaj odločala Generalna skupščina ZN. Potem ko ga bo ratificiralo 20 držav, bo postal veljaven, vendar ne za tiste države, ki ga ne bodo podpisale. Konvencija proti mučenju je bila sprejeta pred 13 leti, doslej pa jo je ratificiralo že 130 držav, med njimi tudi ZDA. Njena največja pomanjkljivost je, da so države same dolžne poskrbeti, da se bo konvencija spoštovala, kar seveda pomeni, da lahko zapornike tudi mučijo, saj jim tega nihče ne more preprečiti.

Protokol naj bi po mnenju borcev za človekove pravice zagotovil mednarodni nadzor v obliki obiskov neodvisnih strokovnjakov, ki bi morebitne kršitve spravili na dan. ZDA so s poskusom uničenja protokola stopile ob bok državam, kot so Kitajska, Egipt, Nigerija in Iran in ponovno nasproti Evropski uniji in latinskoameriškim državam, ki protokol podpirajo. Ameriški veleposlanik v ECOSOC Sichan Siv je po glasovanju izrazil obžalovanje, da so bile ZDA potisnjene v položaj, ko morajo nasprotovati protokolu, ker naj bi ta menda posegal v pravice zveznih držav.
Potem ko je v Washingtonu prevzel oblast predsednik George Bush se ZDA pogosto dogaja, da se znajdejo v takšnem položaju. Bush je hitro izrazil nasprotovanje kyotskemu protokolu o zmanjšanju emisije toplogrednih plinov, med drugim nasprotoval konvenciji o prepovedi biološkega orožja, zavrnil sodelovanje na konferenci o rasizmu, odtegnil denar skladu za prebivalstvo, večino članic ZN pa nenehno razveseljuje z neomajno podporo Izraelu.