Tujina

Zdaj je priložnost za mir

Jeruzalem, 01. 04. 2007 16.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
1

Nemška kanclerka je Palestince in Izraelce pozvala, naj ne izpustijo priložnosti za dosego miru.

Angela Merkel je v Jeruzalemu obiskala muzej holokavsta
Angela Merkel je v Jeruzalemu obiskala muzej holokavsta FOTO: Reuters
Arabska liga krepi dejavnost v bližnjevzhodnem procesu, kar je pomemben premik naprej. Če upoštevamo še nedavne odzive v Izraelu, imamo dinamiko za spodbuditev mirovnega procesa. Ne pravim, da bo jutri mir, bi pa to lahko pripeljalo do reševanja krize. Visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana

Nemška kanclerka Angela Merkel je Palestince in Izraelce pozvala, naj ne zamudijo priložnosti za oživitev mirovnih pogovorov. Ta se je ponudila, potem ko so članice Arabske lige soglasno podprle obuditev pet let starega načrta, ki Izraelu ponuja normalizacijo odnosov z vsemi arabskimi državami v zameno za umik z ozemelj, zasedenih leta 1967, oblikovanje palestinske države in pravično rešitev vprašanja palestinskih beguncev.

Za prihodnji razvoj dogodkov na Bližnjem vzhodu je zelo pomembna novo nastala enotnost v arabskem svetu. V procesu najbolj izstopa nujnost graditve palestinske državnosti. Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel

Merklova, ki je tudi trenutno predsedujoča Evropski uniji, je pozdravila arabske napore in poudarila, da bi morala tudi Unija delovati na tej osnovi. Po njenem mnenju je čas za okrepitev diplomatskih naporov bližnjevzhodne četverice - poleg EU še Združenih držav, Rusije in Združenih narodov - za dosego trajnega miru.

"Vsi imamo občutek, da se stvari premikajo naprej,"
je dejala nemška kanclerka in nadaljevala: "To je velika priložnost, ki jo moramo zgrabiti."

Angela Merkel in Mahmud Abas
Angela Merkel in Mahmud Abas FOTO: Reuters
Zunanji ministri EU so se na sobotnem neformalnem srečanju v Nemčiji odločili, da bodo nadaljevali pogovore s tistimi člani palestinske vlade, ki ne pripadajo Hamasu, medtem ko Izrael zavrača pogovore s palestinsko vlado v celoti.

Merklova, ki se mudi na bližnjevzhodni turneji, se je najprej srečala z izraelsko zunanjo ministrico Cipi Livni, nato pa še s premierjem Ehudom Olmertom. Pogovarjala se je tudi s palestinskim predsednikom Mahmudom Abasom ter drugimi predstavniki oblasti, vendar le s tistimi, ki ne prihajajo iz vrst skrajnega gibanja Hamas.

Abas je Merklovi dejal, da palestinska vlada narodne enotnosti izpolnjuje zahteve mednarodne skupnosti, s čimer se njegova sogovornica ni strinjala. "Nekateri vladni ministri ne sprejemajo naših pogojev," je poudarila Merklova. "Moja zahteva je, da je treba storiti vse, kar je mogoče, da bi zagotovili, da bo celotna vlada sprejela pogoje bližnjevzhodne četverice. Samo tisti, ki se bodo odpovedali nasilju, sprejeli pravico Izraela do obstoja in predhodne dogovore, bodo lahko partnerji v prihodnjih mirovnih prizadevanjih," je dodala. 

Sicer pa je bila njena prva postaja na poti po Bližnjem vzhodu Jordanija, kjer je prav tako večino časa namenila palestinsko-izraelskim odnosom. Palestinske oblasti je pozvala, naj zagotovijo osvoboditev junija zajetega izraelskega vojaka, se odpovedo nasilju in priznajo Izrael. Slednje je Hamas že zavrnil, njihov predstavnik je namreč dejal, da ne bodo "Izraelu nikoli priznali pravice do obstoja".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

pkorosec
02. 04. 2007 09.10
Ce to rece merklova, dobi priznanje. Ce bi to rekel Drnovsek, bi ga slovencki ze vdarli po nosu kaj se za mir drugje briga.