"S tem zakonom je naš pokojninski sistem rešen," je ob podpisu dejal predsednik Nicolas Sarkozy, ki je zatrdil, da sistem brez reforme ne bi vzdržal naraščajočih stroškov za pokojnine. "Francoski državljani so zdaj lahko prepričani, da lahko računajo na svojo pokojnino in da se bodo pokojnine še naprej izplačevale," je dodal.
Pred objavo v uradnem listu je o zakonu v torek odločalo francosko ustavno sodišče, ki je dalo zeleno luč zakonu, hkrati pa razsodilo, da je 13 členov, ki so zakonu dodani kot amandmaji in niso del osrednjega zakona in se nanašajo na varstvo pri delu, protiustavnih.
Socialisti in ostale opozicijske stranke so se obrnile na ustavno sodišče 2. novembra, ker naj bi po njihovem mnenju kršil francosko načelo enakosti, a je sodišče sedaj razsodilo, da temu ni tako.
Zakon o pokojninski reformi, zaradi katerega so po vsej Franciji potekali množični protesti, je francoski parlament dokončno potrdil 27. oktobra. Francoski sindikati so sicer napovedali, da bodo 23. novembra pripravili nove proteste proti pokojninski reformi. Ti naj bi potekali v obliki prekinitev dela, shodov ali zborovanj.
Sarkozy je zakon o pokojninski reformi podpisal le nekaj ur po tem, ko je o njem odločalo ustavno sodišče. Naglica bi bila lahko povezana s Sarkozyjevo namero po menjavah v vladi.
Več virov v vladi in vladajoči Uniji za ljudsko gibanje (UMP) je namreč v torek potrdilo, da bo Sarkozy v začetku prihodnjega tedna opravil menjave v vladi. Za zdaj ni znano, koga bo Sarkozy zamenjal, vse pa kaže, da bo premier Francois Fillon ostal na položaju.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.