Rachel Dolezal, belopolta ženska, ki se je pretvarjala, da je temnopolta in tako zasedla vidnejši položaj v organizaciji, ki se bori za pravice temnopoltih, je zaradi očitanega zavajanja včeraj odstopila s funkcije.
"Izkušnje so me povezale s temnopolto raso"
Dolezalova je v ekskluzivnem intervjuju za TODAY.com povedala, da se je za temnopolto začela prepoznavati pri petih letih. "Risala sem avtoportrete z rjavo voščenko, risala sem se s črnimi kodrastimi lasmi," je povedala. A je vztrajala, da ni nikoli nikogar zavajala, kakor so to namigovali številni kritiki.
"Čeprav razprave prinašajo kritike na moj račun, gre v resnici za razpravo o tem, kaj pomeni biti človek," je povedala. "Upam, da razprave privedejo do samega jedra definicij rase, etničnosti, kulture, samo odločanja in opolnomočenja," je pojasnila.
Nekateri kritiki namigujejo, da si Dolezalova obraz barva s temno barvo, a je to zanikala. Povedala je, da jo barvanje obraza oziroma črne maske zelo motijo. "Ne gre za norčevanje ali barvanje obraza. Gre za to, da sem resnično globoko povezana s črno raso. Do tega sem prišla preko izkušenj, ne preko zunanje podobe ali maske. Gre za čutenje in izkušnje," je pojasnila. Ko jo je novinar vprašal po njenem fizičnem izgledu in ali je le-tega potemnila, je povedala, da se prav gotovo ne izogiba soncu.
Glede na izjave svojih staršev o tem, da ne razumeta, zakaj se predstavlja kot črnka, je povedala, da ne razume, zakaj tako vneto "belita" njeno delo ter to, kdo je in kako se identificira.
Dolezalova je povedala, da so jo drugi sprva prepoznavali kot "večrasno", potem so jo obravnavali kot "dvorasno", in kasneje kot črnko, nobenega od teh nazivov pa ni popravljala.
Povedala je, da se je kot črnka resnično začela počutiti, ko je dobila skrbništvo nad enim izmed svojih bratov, ki ga zdaj dojema za svojega sina. "Rekel je ’Ti si moja prava mati’ in da bi bilo to res prepričljivo, name vsekakor ne morejo gledati kot na belko in hkrati njegovo mati," je povedala.
Dolezalova ima dva sina in pravi, da jo popolnoma podpirata pri tem, da se prepoznava za temnopolto. "Včeraj sem se pogovarjala s svojim sinom, ki je rekel ’Mami, rasno gledano si človek, kulturno pa črnka’. O tem se pogovarjamo že več let. Vem, da me podpirata," je zaključila.
Tožila univerzo, ker so jo diskriminirali kot belko
Pred časom pa je Dolezalova tožila univerzo Howard, kjer je menila, da jo diskriminirajo, ker je belopolta.
Na podlagi sodnih dokumentov, ki so objavljeni na spletu, je vložila tožbo zoper tradicionalno temnopolto univerzo leta 2002, ko je tam študirala. Trdila je, da je bila deležna diskriminacije na podlagi rase, nosečnosti, družine in spola.
V tožbi je menila, da je univerza onemogočila, da bi postala asistentka, ko je tam delala magisterij, prav tako naj bi ji zavrnili prošnjo za štipendijo. Dodala je, da so iz razstave odstranili njena umetniška dela, ker so favorizirali temnopolte študente.
Februarja 2004 je sodišče zavrglo sodbo kot neutemeljeno, saj niso našli dokazov o diskriminaciji.
Univerza Howard je bila ustanovljena leta 1867, namenjena je bila temnopoltim. Še danes ima status univerze za temnopolte, le okoli en odstotek študentov je belih.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.