Tujina

FOTO: 'Operativni so samo pripadniki Euleksa'

Beograd/Priština, 16. 09. 2011 07.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
N.D./U.Z./STA
Komentarji
26

Nadzor nad spornima mejnima prehodoma na severu Kosova Jarinje in Brnjak so prevzeli pripadniki misije Eulex. Prisotni so sicer tudi policisti in cariniki – tako albanski kot srbski – a naj ne bi bili operativni. Situacija je zaenkrat mirna.

Položaj na Kosovu se je znova močno zaostril. Priština je za danes napovedala napotitev svojih carinikov na administrativne mejne prehode na severu Kosova. Srbi so postavili barikade, da bi ji te namere preprečili. Z 10 tovornjaki gramoza so blokirali prehod Jarinje, pet metrov visoko gomilo zemlje so nasuli tudi na prehodu Brnjak, ki sta sicer zaprta že od četrtka zvečer poroča srbska televizija RTS.

Srbska vlada je sporočila, da nadzira situacijo na Kosovu, in kosovske Srbe pozvala, naj protestirajo mirno in naj ne nasedajo provokacijam. "Stanje je mirno, na prehodih Jarinje ter Brnjak so pripadniki Euleksa, Kforja, pa tudi kosovski policisti in cariniki, ki pa ne igrajo nobene vloge,“ so sporočili. Kfor in Eulex po njihovih besedah ravnata v skladu z mandatom Združenih narodov.

RTS poroča tudi, da so okoli 9. ure na Jarinje in Brnjak prišli helikopterji. Ob tem je kosovski minister za notranje zadeve Bajram Redžepi sporočil, da so že od zjutraj na omenjenih mejnih prehodih pripadniki kosovske policije in carine ter tudi pripadniki Eulexa. Srbi iz Kosovske policijske službe (KPS) so Brnjak zapustili.

Tiskovni predstavnik Euleksa Nicholas Hutton je za srbsko agencijo Tanjug uradno potrdil, da je Euleks od Kforja prevzel nadzor nad prehodi. Dejal je, da se poleg njihovih pripadnikov na mejnih prehodih nahajajo tudi njihovi lokalni kolegi, tako srbske kot albanske narodnosti, a operativni so samo pripadniki Euleksa, prisotnost ostalih pa naj bi imela le simboličen pomen.

Thaci: Dogodki niso uperjeni proti ljudem!

Kosovski premier Hashim Thaci je medtem v Prištini potrdil, da so bili kosovski cariniki zjutraj uspešno razporejeni na prehoda Brnjak in Jarinje. Prebivalce severa Kosova je pozval, naj ostanejo mirni, in obenem ponovil, da današnji dogodki niso uperjeni proti ljudem, ampak gre za spoštovanje in izvajanje kosovske ustave in zakonov, pri čemer Prištino podpira tudi mednarodna skupnost.

Nerešena vprašanja bi morali reševati na miren in odgovoren način prek dialoga pod vodstvom EU. Prednostna naloga pri tem bi moralo biti zagotavljanje varnosti ljudi, ne glede na njihovo etnično pripadnost. Ovse

Srbski notranji minister Ivica Dačić pa je bolj strogo ocenil, da prisotnost kosovskih policistov in carinikov na mejnih prehodih predstavlja zlorabo dogovora o priznavanju carinskih pečatov. Kot je dejal, so poskušale oblasti v Prištini z enostransko akcijo "iz lastnih notranjih interesov simbolično pokazati, da se carina Kosova nahaja na administrativni liniji", s tem pa so znova povzročile napetosti. "To spominja na pravljico, predstavo ... saj imate situacijo, ko mora carinik s helikopterjem prihajati na administrativno linijo," je menil in dodal, da v realnosti kaj takega pač ne more trajati.

Poveljnik slovenskega kontingenta v silah Kfor, podpolkovnik Peter Einfalt, pa je povedal, da je situacija zaenkrat "relativno mirna", saj se ne dogaja nič posebnega oziroma "nič, kar ne bi bilo pričakovano". Lokalni Srbi še naprej blokirajo vse ceste, ki vodijo od Kosovske Mitrovice do spornih mejnih prehodov. Ker so blokirane ceste na prehodih, je Kfor zaprl tudi sama prehoda, je pojasnil. Pri zapori pred prehodom Jarinje je poleg tega pred nekaj urami prišlo do demonstracij, ki pa jih po njegovih podatkih ni spremljalo nasilje.

"Kfor, stop, ali streljam," piše na tabli, ki so jo prebivalci občine Leposavić postavili nekaj metrov stran od prehoda Jarinje.
"Kfor, stop, ali streljam," piše na tabli, ki so jo prebivalci občine Leposavić postavili nekaj metrov stran od prehoda Jarinje. FOTO: Reuters

Z namestitvijo kosovskih policistov in carinikov na omenjenih mejnih prehodih se po pojasnilih Prištine in misije Eulex začenja uresničevanje dogovora o carinskih pečatih, ki so ga v okviru neposrednega dialoga pod okriljem EU 2. septembra dosegli predstavniki Prištine in Beograda. V okviru tega dogovora je Beograd več kot tri leta po razglasitvi neodvisnosti Kosova vendarle pristal, da prizna carinske pečate z oznako Kosovo in tako omogoči uvoz kosovskega blaga v Srbijo, Priština pa je po drugi strani obljubila odpravo julija letos uvedenega embarga na uvoz iz Srbije.

Kosovo je svojo obljubo že izpolnilo, saj je danes po zagotovilih kosovske ministrice za trgovino in industrijo Mimoze Kusari-Ljilja prvi tovornjak z blagom iz Srbije že prispel na Kosovo. Uvoz iz Srbije je po poročanju Bete danes spet stekel na mejnem prehodu Merdare severno od Prištine, kjer naj bi mejo prestopilo pet vlačilcev s pšenico.

Uvoz kosovskega blaga v Srbijo po drugi strani še ni stekel, naj pa bi po navedbah ministrice prvi tovornjak s kosovskim blagom proti severni sosedi krenil še "danes ali jutri". S tem se bo pokazalo, ali se uresničuje 2. septembra dosežen dogovor, je poudarila Kusari-Ljiljeva.

Združeni narodi niso našli rešitve za Kosovo

Sicer je zaradi dogajanja na Kosovu pozno sinoči zasedal Varnostni svet (VS) Združenih narodov (ZN), a članicam ni uspelo najti skupnega jezika. Rusija je imela med zasedanjem štirikrat besedo in opozarjala na nevarnost napovedanih potez Prištine, medtem ko je Francija Beograd obtožila, da umetno ustvarja krizo. 

Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton je izrazila zadovoljstvo, da je v eno smer ponovno stekel uvoz blaga in kot je sporočila, upa, da bo uvoz kmalu vzpostavljen v obeh smereh. Obenem je poudarila, da uresničitev dogovora o carinskih pečatih ne prejudicira vprašanja statusa. Gre za prosto trgovino in krepitev pravne države na Kosovu, je sporočila.

Po končanem zasedanju je vodja srbske diplomacije Vuk Jeremić povedal, da so zdaj potrebni hitri ukrepi, saj bodo imele v nasprotnem primeru poteze Prištine negativne posledice za celotno regijo. Predvidel je resne varnostne in politične posledice, hkrati pa meni, da bo zaradi potez Prištine nadaljevanje dialoga močno ogroženo. Hkrati bo težko izpolniti tisto, kar se je sprtima stranema v preteklosti uspelo dogovoriti.

Ob tem je Jeremić pozval lokalne prebivalce, naj se izognejo nasilju, a je dal tudi jasno vedeti, da Srbija ne bo prevzela odgovornosti za morebitne negativne posledice. "Kar koli se zgodi, odgovornost bo padla izključno na tiste, ki načrtujejo, da izpolnijo to slabo zastavljeno operacijo,“ je dejal Jeremič.

Medtem pa je kosovski minister za zunanje zadeve Enver Hodžaj dejal, da so kosovski policisti 24. julija na mejne prehode na severu Kosova prišli mirno in da se z njih ne nameravajo umakniti. Nastop Hodžaja pred novinarji po zasedanju Varnostnega sveta je spremljal tudi manjši diplomatski spopad. Ruski veleposlanik pri ZN Vitalij Čurkin, ki je želel preprečiti govor kosovskega ministra, je pri tem dejal, da predstavniki Prištine v ZN lahko govorijo le, če so v spremstvu uradnika UNMIK. Hodžaj se na njegove besede ni oziral in je dodal: "Kosovska policija gre na meje mednarodno priznane države.“

S tovornjaki so nasuli gramoz.
S tovornjaki so nasuli gramoz. FOTO: Reuters

Glede Kosova zaskrbljen tudi Ban Ki Mun

Zaradi nedavnih izjav glede vzpostavljanja carinskega nadzora na severu Kosova in posledic, ki jih to lahko prinese za mir in stabilnost na ozemlju, pa je zaskrbljen tudi generalni sekretar ZN Ban Ki Mun.

Na tiskovni konferenci je povedal, da je dobil Jeremićevo pismo, v katerem je pozval k sprejetju konkretnih ukrepov. "Pozivam vse, naj se vzdržijo enostranskih potez, ki bi lahko vodile v stopnjevanje napetosti v regiji," je dodal generalni sekretar ZN. "Ob tem pozivam oblasti v Prištini in Beogradu, naj nadaljujejo dialog pod okriljem EU, naj upoštevajo vse prejšnje uspehe, ki jih je dialog prinesel, in naj sprejmejo korake k uveljavljanju do sedaj doseženih sporazumov. Pozivam jih tudi, naj se potrudijo, da bi se izognili stopnjevanju napetosti ter tako preprečili spopade in nasilje na severu Kosova,“ je dejal Ban Ki Mun.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (26)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

100per
16. 09. 2011 15.12
Hahahah šip.tar Komentar vsebuje neprimerne besede. Prosimo, spremenite besedilo. Pa oni sami sebe kličejo šip. tarijom!
vrbe
16. 09. 2011 15.11
w-sharky realno govoriš potem naj srbi dajo PREŠEVSKO DOLINO ZA MITROVICO IN NAJ BOJO KVIT
100per
16. 09. 2011 15.10
Admin je šip.tar pa briše komentarje!
kim llsung
16. 09. 2011 14.45
se dobro da bivsa juga nima nafte
rudra
16. 09. 2011 14.00
sem že ti moram vedno znova in znova povedati-ažuriraj.
Hilarij71
16. 09. 2011 13.24
hja, po zraku pač ne bodo vozili kamioni in autobusi in avtomobili.
Spetsnaz
16. 09. 2011 12.51
Mene brisejo, ceprav dajam samo podporo Srbiji..brez zalitev in..blablabla...
plavno9
16. 09. 2011 12.36
lahko je to delat ko maš pomoč od takih izkoriščevalcov ki kao širjo demokracijo po svetu pa pobijajo nedoužne ljudi (Amerika, NATO,....) zaradi lastnih interesov!!! Kaj bi Albanci če nebi mel njihove pomoči??? nč sam tih bi bli in nebi kradl tujega ozemlja kokr zdej delajo!!! in to se bo nadaljeval v drugih državah!!!
hecate
16. 09. 2011 12.30
hja v zraku se nažalost ne da postavit barikad...
sherum
16. 09. 2011 12.27
Mednarodna politika bi morala vstavit Albance , saj s tem kar delajo Albanci samo ogrožajo mir na Bakanu. Kdo bo spet kriv za vse gorje , ki se lahko sproži in prerase v vojno .
vzhod
16. 09. 2011 12.23
Nekdo je spodaj napisal da je kosovo repubila in da prebivalci kosova morajo spostovati zakone kosova.tudi srbija je samostojna repubublika in so na tlu ,ednarodne priznane drzave razglasili neko svojo drzabo kosovo...kaj pa je z tem? Srbi ne grozijo srbo I opozarjajo da lahko pride do nasilja zaradi teritorjalnih pretenzij.srbi sedijo na barikadah to niso vojaske barokade.srbi gradijo barikade in sedijo na cesti nato vojaki pa postavljajo mitraljeska gnezda...tako kot nekoc nacisti
zigasubic
16. 09. 2011 12.20
Aha, Francozi, ki pravkar pobijajo civiliste v Libiji imajo pravico govoriti, kdo ustvarja napete razmere? A se da priznanje neodvisnosti tudi umakniti?
PolnKontejner
16. 09. 2011 12.12
Albanci bodo pohrustal Srbijo "ko keks".
Ceda
16. 09. 2011 11.54
maliprco: če bi se dalo tako rešit bi se že zdavnaj, če bi Srbi samo enega albanca spotaknil na ulici bi bila takoj NATO agresija na Srbijo... medtem ko albanci skoraj vsak dan mečejo bombe na dvorišča upatajo v hiše na južnem delu SRPSKE POKRAJINE! Imam strica dol v enklavi i dobro vem kako jim je "živeti" zato v narekovajih ker temi se težko reče življenje... že 10 let ni obiskal svojih vinogradov, že 10 let ni odšel na grob svojim staršem in starim staršem itd. ... in to zaradi strahu, ker se jih veliko ni vrnilo, od moje očeta je tako umrlo 12-13 sošolcev
expat
16. 09. 2011 11.50
@fleks: tako je, le malo komentatorjev ve, da je podjetje, ki je lastnik 24 ur, v lasti ameriskega podjetja time warner... Kako le ti operirajo, pa vemo vsi. Cilj opravicuej sredstva...
ljx
16. 09. 2011 11.39
Albanci pozabljajo da v Beogradu ni več Slobota,ampak neki novi prozahodno usmerjeni Srbi in zato ne bodo imeli nikogar ki bi jim podpiral njihove nasilne ambicije.Situacija je daleč bolj drugačna od tiste iz 98 leta.
Frane Šajn
16. 09. 2011 11.30
PA PUSTITE LJUDI NAJ SE POKOLJEJO VMIRU PA BO!
fleks
16. 09. 2011 11.08
@ceda odličen komentar. kar se tiče 24 ur pa vedi da morajo pisat takšne članke ker je to ameriška televizija
p0mijek
16. 09. 2011 11.07
pa dejte srbi že enkrat poslat svoje "dobrovoljce" na kosovo kot ste jih poslal na hrvaško in bosno da naredijo malo reda kot so jih tam
pipilongstock
16. 09. 2011 11.04
albanci se obnašajo ravno tako kot njihovi vzorniki in mentorji američani...