
Dva talca in oče enega mrtvega talca so danes vložili tožbo proti županstvu Moskve, v kateri zahtevajo plačilo odškodnine v višini 2,5 milijona dolarjev. Sodišče bo njihovo tožbo obravnavalo 3. decembra. Aleksander Rjabcev in njegova 19-letna hči Aleksandra, ki je zaradi plina, ki so ga pri reševanju talcev uporabile posebne ruske enote, utrpela resne zdravstvene težave, zahtevata od moskovskega županstva vsak milijon dolarjev. Pjotr Sidorenko pa za smrt svojega 29-letnega sina zahteva odškodnino pol milijona dolarjev, ki se sklicuje na odvetnika vseh treh Igorja Trunova.
Trunov je ob tem pojasnil, da so po ruskem zakonu o boju proti terorizmu lokalne oblasti odgovorne za posledice terorističnih dejanj na njihovem ozemlju. Moskva je doslej vsakemu preživelemu talcu določila odškodnino v višini 50.000 rubljev (1560 evrov), družinam mrtvih pa 100.000 rubljev.
V akciji reševanja, potem ko so dvorano Dubravko 23. oktobra zasedli čečenski uporniki in kot talce zadržali kakih 800 ljudi, je poleg omenjenih talcev umrlo tudi vseh 41 ugrabiteljev. Večina talcev je umrla zaradi zastrupitve s plinom, ki so ga posebne enote uporabile pri njihovem osvobajanju. V bolnišnici pa naj bi bilo še nekaj ljudi.
Putin vložil veto na zakon, ki omejuje svobodo medijev

Ruski predsednik Vladimir Putin je danes vložil veto na zakon, ki ga je 1. novembra po hitrem postopku sprejela ruska duma in ki močno omejuje svobodo medijev pri poročanju o protiterorističnih operacijah. Putin je tako popustil pod pritiski borcev za zaščito človekovih pravic in novinarjev, ki so zakonu močno nasprotovali. Nova zakonska določila so predvidevala močne omejitve za medije pri poročanju o protiterorističnih operacijah, za kar velja tudi vojna v Čečeniji. Putin je prepričan, da je potrebno najti ravnotežje med omejevanjem poročanja novinarjev in državljanskimi pravicami do celovitih informacij o državnih operacijah.