Indonezijske oblasti so potrdile, da je v potresu, ki je v soboto prizadel indonezijski otok Java, umrlo 5136 ljudi, okoli 20.000 pa je ranjenih.
Potem ko je Džogdžakarta v nedeljo pozvala mednarodno skupnost k pomoči pri odpravljanju posledic te naravne katastrofe, je v to azijsko državo že začela prihajati prva mednarodna humanitarna pomoč. Oblastem pomagajo tuji zdravniki in reševalci, med drugim iz Belgije, Malezije in Tajske.
Potres je najhuje prizadel kulturno središče Džogdžakarta na indonezijskem otoku Java, kjer so prvi potresni sunki mnoge prebivalce ob 5.54 po krajevnem času presenetili v spanju, nato pa je sledilo še več kot 450 popotresnih sunkov. V mestu je uničenih več tisoč stavb, o škodi pa poročajo tudi iz ostalih mest.
Preživeli iščejo hrano in pijačo
Čeprav so prve pošiljke humanitarne pomoči že prispele v Indonezijo te še niso prispele do vseh žrtev, preživeli zato prekopavajo ruševine v iskanju hrane. Unicef ocenjuje, da je brez strehe nad glavo ostalo okoli 130.000 ljudi, od tega naj bi bilo kar 40 odstotkov otrok.
Večina preživelih je še vedno v šoku ter tuje novinarje in humanitarne delavce naprošajo za pomoč v obliki šotorov, hrane, vode, odej, zdravil in podobno. Tako vladna stran kot humanitarne organizacije se zavedajo prioritet pri reševanju in saniranju nastale škode in pomoči ljudem. Lokalne oblasti opozarjajo, da bi urgentno potrebovali vsaj 5000 šotorov, imajo pa jih le nekaj več kot sto.
Problem zakopavanja trupel
Lokalne oblasti v Džogdžakarti opozarjajo, da je treba pospešiti iskanje in pokopavanje trupel, zaradi nevarnosti širjenja bolezni. V mestu Džogdžakarta in bližnji okolici je bilo v potresu popolnoma uničenih okoli 35.000 hiš. Pod ruševinami pa utegne biti še več trupel, zato oblasti opozarjajo, da je treba ruševine čim prej odstraniti in pokopati trupla.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.