Tujina

Zebari: Britanci so bili v iraških vodah

Bagdad/Teheran, 26. 03. 2007 15.54 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Iraški zunanji minister je dejal, da je Iran 15 pripadnikov britanske mornarice zajel v iraških in ne v iranskih vodah, kot trdi Teheran.

Iraški zunanji minister Manušer Motaki
Iraški zunanji minister Manušer Motaki FOTO: Reuters

Iraški zunanji minister Hošjar Zebari je sicer pozno v nedeljo po telefonu govoril z iranskim kolegom Manušerjem Motakijem in pozval Iran, naj osvobodi zajete Britance. Iraški zunanji minister je poudaril, da so bili Britanci po podatkih iraških oblasti v iraških teritorialnih vodah. "Oni so del multinacionalnih sil s privoljenjem iraške vlade in v skladu z relevantnimi resolucijami Varnostnega sveta Združenih narodov," je še dodal in zahteval njihovo izpustitev.

Medtem petnajsterico zaslišujejo iranske oblasti. Morali bodo pojasniti vdor v iranske teritorialne vode, sicer pa njihov primer poteka po predvidenem pravnem postopku, je dejal namestnik iranskega zunanjega ministra Mehdi Mostafavi.

Mostafavi pa naj bi zanikal domneve, da namerava Iran Britance zamenjati za Irance, ki so jih aretirali v Iraku. Mostafavi ni povedal, kaj nameravajo narediti z njimi, povedal je le, da jih zaslišujejo in zanikal trditve Londona, da so bili v času zajetja v iraških vodah.

EU bo skušala stopiti v stik z Iranom

Za vojake se bo zavzel tudi Javier Solana
Za vojake se bo zavzel tudi Javier Solana FOTO: Reuters

Visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je napovedal, da bo še danes skušal stopiti v stik z Iranom glede usode 15 britanskih vojakov. "Skušal se bom pogovoriti s Teheranom in se seznaniti z razmerami," dejal Solana. Dodal je, da je EU že zahtevala izpustitev vojakov, zdaj pa bo storila vse, kar je v njeni moči, da bi zagotovila njihovo varno izpustitev.

V uradu britanskega premiera Tonyja Blaira so medtem zavrnili domneve, da bo zajetje britanskih mornarjev še povečalo razkol med Teheranom in Zahodom zaradi iranskega jedrskega programa. "To je zadeva, ki jo je treba obravnavati ločeno in na drugačen način," je zatrdil Blairov tiskovni predstavnik.

15 pripadnikov britanske mornarice, ki so za iraško vlado opravljali nadzor v iraških vodah, je v petek v Perzijskem zalivu zajela iranska ladja. Do incidenta je po podatkih Londona prišlo v iraških vodah ob meji z Iranom, kjer je britanska mornarica pregledala trgovsko ladjo, osumljeno tihotapljenja. Teheran pa trdi, da je britanska mornarica plula v iranskih teritorialnih vodah. Po navedbah iranske strani so danes v Teheranu začeli zasliševanje zajetih Britancev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.