
Varnostni svet Združenih narodov se je odzval na odločitev Eritreje, ki želi izgnati pripadnike mednarodne mirovne misije s svojega ozemlja, in od te afriške države zahteval, da nemudoma in brezpogojno spremeni svojo odločitev.
Odločitev Eritreje namreč ni v skladu z mednarodno naravo mirovne misije, VS ZN pa se bo posvetoval o ustreznem odgovoru na to nesprejemljivo dejanje. Podobnega mnenja je tudi generalni sekretar ZN Kofi Annan, ki je sporočil, da je takšna odločitev Eritreje v nasprotju z njenimi obveznostmi iz Ustanovne listine ZN.
Eritrejska vlada je vodstvo mirovne misije ZN v Etiopiji in Eritreji (UNMEE) v torek obvestila, da morajo pripadniki iz določenih držav v desetih dneh zapustiti državo. Gre za kakih sto pripadnikov misije iz Evrope, ZDA, Kanade in Rusije. Eritreja doslej svoje odločitve ni pojasnila.

Etiopija zavrnila mejo
Mirovna misija UNMEE je v Etiopiji in Eritreji od konca 90. let prejšnjega stoletja, ko sta se državi začeli znova spopadati zaradi nerešenega vprašanja meje. Eritreja se je po 30 letih gverilske vojne leta 1993 osamosvojila od Etiopije, vendar pa državi nista nikoli uspeli določiti meje. Leta 1998 so se napetosti in spopadi okrepili. Mirovni sporazum je leta 2000 določil, da bo vprašanje meje rešila neodvisna mednarodna komisija, vendar pa je Etiopija leta 2002 njeno odločitev zavrnila.
VS ZN je 23. novembra letos sprejel resolucijo, ki med drugim poziva Etiopijo, naj prizna mejo, ki jo je določila komisija. Eritrejo pa poziva, naj preneha ovirati svobodo gibanja pripadnikov UNMEE, ki so nameščeni v obeh državah. Zadnje mesece sta obe državi začeli krepiti vojaško prisotnost na nedoločeni meji in se pripravljati na novo vojno za nekaj kilometrov kamnite puščave. Eritreja, ki je pripadnikom UNMEE prepovedala helikopterske polete in uvedla nekatere druge omejitve, obtožuje ZDA in nekatere druge države, da so v sporu na strani Etiopije.
V primeru, da ne spremeni svoje odločitve o izgonu pripadnikov mirovne misije, ki skupaj šteje okrog 3300 članov, večinoma iz Indije, ter ovirati njenega dela, Eritreji grozijo sankcije, s katerimi je VS ZN posredno zagrozil že z novembrsko resolucijo. Položaj je zapleten in nevaren, saj v primeru umika mirovnih sil skoraj zanesljivo grozi nova vojna.