Papež Benedikt XVI. je z darovanjem maše in pridigo v katedrali Svetega duha v Carigradu zaključil štiridnevni obisk v Turčiji, svoj prvi v kaki muslimanski državi, odkar je aprila lani prevzel pontifikat. Pred odhodom v Vatikan je na letališču v Carigradu izrazil upanje, da bo obisk prispeval k boljšemu razumevanju med verami, še posebej med islamom in krščanstvom. Kot je dejal, je to tudi njegova naloga. Dodal je še, da je "del srca pustil v Carigradu".
Papež je ob koncu obiska poudaril, da Vatikan "noče nikomur ničesar vsiliti," pozval pa je tudi k premostitvi razlik med kristjani po svetu.
"Veste, da cerkev ne želi nikomur ničesar vsiliti, ampak želi le živeti v svobodi," je poudaril papež Benedikt XVI. med pridigo v katedrali Svetega duha, kjer se mu je pridružil tudi carigrajski patriarh Bartolomej I.
Papež je med štiridnevnim obiskom poskušal turške muslimane prepričati, da si prizadeva za sodelovanje in ne nasprotovanja, potem ko je muslimanske države razburil z govorom na regensburški univerzi 12. septembra, ko je citiral bizantinskega cesarja Manuela II. iz 14. stoletja, ki preroka Mohameda in islam uvršča med religije nasilja.
Turški časniki in komentatorji so medtem izrazili zadovoljstvo s papeževim četrtkovim obiskom carigrajske Modre Mošeje, kjer se je pri molitvi pridružil carigrajskemu muftiju Mustafi Cagriciju. "Papež se je izognil vsem potezam, ki bi lahko vodile v napačne interpretacije. V Modri mošeji se je pri molitvi obnašal kot muslimani," je pisal turški časnik Yeni Safak.
Papež je med obiskom tudi poudaril, da pričakuje izboljšanje pravic in varstva krščanskih manjšin v muslimanskih državah, vključno z okoli 90.000 kristjani v Turčiji. Papež Benedikt XVI. je v četrtek s carigrajskim patriarhom Bartolomejem I. sicer podpisal skupno izjavo v okviru prizadevanj za enotnost obeh cerkva. V izjavi sta se zavzela za razširjeno Evropo, ki bo spoštovala verske svoboščine, in za svet, v katerem ne bodo ubijali v imenu boga, izrekla pa sta se tudi proti terorizmu.
Obisk papeža v Turčiji je kljub strahu, da bi lahko prišlo do množičnih demonstracij in ogrožene varnosti papeža, minil brez večjih težav, a ob izredno okrepljeni varnosti v Ankari, Efezu in Carigradu, ki jih je papež od torka obiskal. Papež je namreč laično državo Turčijo z 99 odstotki muslimanskega prebivalstva obiskal v času zaostrenih odnosov med Zahodom in islamom, pa tudi po tem, ko je septembra muslimane razburil s svojo izjavo o islamu.
V Efezu je Benedikt XVI. v sredo v Marijinem svetišču daroval mašo, v Ankari pa se je prvi dan sešel z državnim vodstvom, tudi premierom Recepom Tayyipom Erdoganom, čeprav je ta sprva trdil, da ga zaradi udeležbe na vrhu NATO v Rigi ne bo mogel sprejeti.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.