"ZDA so očitno naredile korak naprej," je dejal tiskovni predstavnik komisarke ZN za človekove pravice Mary Robinson, Jose-Luis Diaz. Bush je sicer napovedal, da ujetnikom, ki so se borili za Al Kaido, ne bodo podelili statusa vojnih ujetnikov, česar pa ne odobrava Mednarodni odbor Rdečega križa (ICRC), ki ne priznava razlike med talibanskimi ujetniki in pripadniki teroristične mreže Al Kaida. Pri obeh skupinah gre po mnenju ICRC za vojne ujetnike, s katerimi je treba ravnati skladno z ženevskimi konvencijami.
"O statusu ujetnikov iz Afganistana ne bi smele odločati ZDA, ampak sodišče," je v Ženevi poudaril tiskovni predstavnik ICRC.
Robinsonova je sredi januarja dejala, da so bili po prevladujočem pravnem pojmovanju talibanski borci in domnevni člani Al Kaide udeleženi v mednarodnem oboroženem sporu, zato mora biti njihov status zaščiten na podlagi ženevske konvencije iz leta 1949, ki določa, da gre za vojne ujetnike.
Tudi posebni odposlanec za človekove pravice Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) je danes pozval ZDA, da z vsemi v Afganistanu zajetimi borci ravnajo po Ženevski konvenciji, dokler ne bo neodvisno sodišče odločilo, ali jim pripadajo pravice vojnih ujetnikov. Vodja urada OVSE za človekove pravice Gerard Stoudman je pohvalil odločitev ameriške vlade, hkrati pa izrazil zaskrbljenost zaradi omejenosti le na talibanske borce.
Po mnenju poznavalcev ZDA nočejo imenovati pripadnike Al Kaide vojne ujetnike, ker jim nameravajo soditi v ZDA pred posebnimi vojaškimi sodišči. Po Ženevski konvenciji se vojnim ujetnikom sodi pred rednimi vojaškimi sodišči. Tretjo ženevsko konvencijo iz leta 1949 so oblikovali z namenom, da bi zaščitili vojne ujetnike pred nečloveškim ravnanjem.
Amnesty International kritizira Busha
Mednarodna organizacija za zaščito človekovih pravic Amnesty International (AI) se je kritično odzvala na odločitev predsednika Georga Busha, da bo za talibanske ujetnike v zaporu v Guantanamu veljala Ženevska konvencija, za ujete pripadnike Al Kaide pa ne. AI kritizira tudi odločitev, da talibanski borci ne bodo imeli statusa vojnih ujetnikov. V sporočilu za javnost, objavljenem včeraj v Washingtonu, organizacija ocenjuje, da je Busheva odločitev "arbitrarna in polovičarska".
Kanadska vlada je včeraj izrazila zadovoljstvo ob ameriški odločitvi. "Zadovoljni smo, da ZDA sledijo Ženevski konvenciji," je dejal kanadski obrambni minister Art Eggleton, obenem pa pripomnil, da Bela hiša pripadnike Al Kaide šteje za teroriste, ne pa za borce, zato jim tudi niso pripravljeni priznati pravic, ki izhajajo iz Ženevskih konvencij.
Kanadska vlada je v zadnjem času tarča ostrih napadov nekaterih opozicijskih strank. Obtožujejo jo namreč, da je Američanom izročila ujetnike, ki so jih kanadski vojaki zajeli v Afganistanu, ne da bi jim prej zagotovila, da bodo z njimi ravnali v skladu mednarodni sporazumi.
Novi zaporniki za Guantanamo Bay
V naslednjih tednih namerava ameriška vojska prepeljati v njihovo bazo na Kubi še dvanajst afganistanskih ujetnikov. Zaenkrat v Pentagonu še ne dajejo izjav o morebitnih kriminalnih obtožnicah ali sodnih procesih proti ujetnikom. Obtožnice za sojenja na vojaškem sodišču lahko samostojno odobri ameriški predsednik Bush. ahko Vojaška Trenutno se v bazi nahaja 186 ujetnikov, v ameriškem ujetništvu v Afganistanu pa še 271.
Ali je raketa ubila bin Ladna?
Predstavniki Pentagona so tudi povedali, da še niso odkrili identitete vodje Al Kaide, ki ga je v ponedeljek ubila raketa izstreljena z vohunskega letala Predator. Zaradi slabega vremena ameriški vojaki še niso prišli do mesta napada, ki se nahaja visoko v gorah. Vodja Al Kaide naj bi bil po rasti višji od drugih spremljevalcev, zato je že prišlo do ugibanj da gre morda za Osama bin Ladna.