Več deset tisoč ljudi, po trditvah organizatorjev pa celo več sto tisoč, je v središču Madrida protestiralo proti pravici do splava. Julija bo namreč začel veljati nov zakon, po katerem bo lahko ženska v prvih 14 tednih nosečnosti splavila, ne da bi za to navedla razlog, 16- in 17-letnice pa nebodo potrebovale soglasja staršev. Oba domova španskega parlamenta sta spremembo podprla.
"Tu smo se zbrali, da Španiji sporočimo, da je splav zločin in da zločina ne moreš z eno potezo svinčnika spremeniti v pravico," je dejala Leonor Tamayo, ki je na proteste pripeljala svoje tri otroke. "Zahtevamo pravico do življenja. Otroci niso krivi, naj si jih starši želijo ali ne. Prej bi morali misliti," pa je dejala Marta Puig, še ena iz množice ljudi. "Ženska tu nima pravic, otrok jih ima. Otrok ima pravico, da se rodi, ne ženska, da mu vzame življenje," je eno bolj skrajnih mnenj. Izrekel ga je očka Borja Ozores, ki je pred seboj ponosno potiskal otroški voziček.
A prav pravice žensk so razlog za spremembo okostenelega zakona iz leta 1985. Teoretično je predvideval celo zaporno kazen za tiste, ki so se za splav odločile, čeprav niso izpolnjevale strogih pogojev. Kljub temu letno v Španiji opravijo okoli 100 tisoč splavov, številne nelegalno. To naj bi se zdaj spremenilo.
Proteste so pripravili še v Barceloni, Bilbau in Sevilli. Glasna pa je tudi nasprotna stran, ki zavrača glavni argument nasprotnikov splava: da je Španija katoliška država in da Cerkev tega ne dovoli. "Večina katoličanov uporablja kondome in se odloči za splav, če je treba. Konec koncev ne poslušamo navodil Cerkve," je tako dejala paloma Alfonso, predstavnica organizacije Katoličani za pravico do odločanja.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.