Oblasti so pripravile zakon, ki bo ženskam v tej večinoma muslimanski državi omogočil dostojanstveno in samostojno življenje ter uživanje osnovnih človekovih pravic, do katerih prej niso bile upravičene, poročajo tuji mediji.
Temu nasprotujejo člani islamske organizacije Islami Oikya Jote, ki so že organizirali proteste zoper ta zakon. Tokrat so izbruhnili tudi spopadi s policijo, ki je prijela več kot 50 moških. Nekaj deset jih je bilo ranjenih. Policisti so uporabili solzivec, vodne topove in palice. Protestniki so blokirali avtocesto, ki povezuje prestolnico Dako s pristaniškim mestom Čitagong. Nastajale so dolge kolone vozil, prometni kolaps pa je trajal kar nekaj ur. Protestniki so v rokah nosili sveto knjigo Koran in palice. Od oblasti zahtevajo, da odstopijo od zakona, ki naj bi bil po njihovem mnenju v nasprotju z islamsko vero in Koranom.


Oblasti so na ceste poslale dodatne policijske enote, ki so skrbele za red. Včeraj je v mestu Jesore, ki je 280 kilometrov zahodno od prestolnice, umrl 22-letni protestnik. Prva poročila kažejo, da ga je zadel naboj, ki naj bi bil sprva izstreljen v zrak.
Kakšen je zakon, ki ga predlaga vlada?
Vlada je že lani napovedala, da bodo v državi z zakonom poskrbeli za ženske. V osnovi zakon navaja, da so ženske enakovredne in enakopravne z moškimi. Imeli bodo iste pravice do dedovanja, šolanja in dela. Če bodo ženske zahtevale te stvari, bodo kršile šeriatsko pravo, pravijo moški.
Moškim se zdi tudi sporno, da bodo poročene ženske lahko zahtevale od moža, da lastnino delita oziroma da sta skupna lastnika.
Vlada kritikom odgovarja, da zakon ne krši verskih zakonov. Premierka Šeikh Hasina je celo dejala, da bodo po državnih zakonih kaznovani tisti, ki želijo v imenu vere zavajati javnost.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.